Trwa ładowanie...

Wystawa „Henryk Sienkiewicz a środowiska artystyczne”

Wystawa „Henryk Sienkiewicz a środowiska artystyczne”Źródło: Inne
d3rj067
d3rj067

Ponad 350 eksponatów: obrazów, rysunków rzeźb, książek, kostiumów, zdjęć, listów i pamiątek osobistych, pokazanych zostanie na wystawie „Gwiazdozbiór, czyli Henryk Sienkiewicz a środowiska artystyczne”. Ekspozycję można będzie oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach od 24 października do 15 lutego.

– Wystawa ukaże pisarza na tle środowisk, które najmocniej wpłynęły na jego osobowość i twórczość, poczynając od lat młodości spędzonej pośród warszawskiej bohemy, przez sfery paryskie, krakowskie, rzymskie, wiedeńskie, zakopiańskie i szwajcarskie. W każdym z tych kręgów Henryk Sienkiewicz spotykał się z najwybitniejszymi postaciami swojej epoki – przypomniała komisarz wystawy Małgorzata Gorzelak.

Pokazane będą m.in. arcydzieła polskiego malarstwa, m.in. „Ranny powstaniec” Stanisława Witkiewicza, „Thanatos II” Jacka Malczewskiego, „Walka o sztandar turecki” Józefa Brandta, „Śluby Jana Kazimierza” Jana Matejki, a także obrazy Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Henryka Siemiradzkiego, Leona Wyczółkowskiego i innych artystów. Prezentacje malarskie uzupełnią teksty literackie.

Ekspozycja przybliży widzowi kulturę przełomu XIX i XX wieku oraz pozwoli prześledzić ważne ówczesne zjawiska, wydarzenia i trendy w literaturze, sztuce, muzyce oraz krytyce artystycznej.

d3rj067

Ważny wątek wystawy to działalność społeczno-patriotyczna środowisk twórczych. Przypomniana zostanie m.in. budowa warszawskiego pomnika Adama Mickiewicza , której głównym pomysłodawcą był Henryk Sienkiewicz .

Na kieleckiej wystawie po raz pierwszy zostanie pokazany publicznie portret pierworodnego syna pisarza Henryka Józefa, pędzla Jacka Malczewskiego, zakupiony ostatnio do zbiorów muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

d3rj067
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rj067

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj