Trwa ładowanie...

Wystawa „Grabież i niszczenie dziedzictwa kultury polskiej”

Wystawa „Grabież i niszczenie dziedzictwa kultury polskiej”Źródło: Muzeum Woli
d16x8jv
d16x8jv

Wywiezione z Polski podczas wojny miecze japońskie i relikwiarz św. Marii Magdaleny z XIV w. oraz dokumenty i fotografie przybliżające skalę zniszczeń wojennych dokonywanych przez Niemców - będzie można zobaczyć na wystawie czynnej od piątku w stołecznym Muzeum Woli.

Na ekspozycji „Grabież i niszczenie dziedzictwa kultury polskiej” znajdą się także egzemplarze nadpalonych książek, wykazy skrzyń i rękopisów wywiezionych podczas wojny przez Niemców oraz eksponaty, które powróciły po wojnie do Polski z sygnaturami niemieckimi, potwierdzającymi ich wywiezienie.

- Celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi na niezwykle groźną działalność okupantów wymierzona przeciw narodowi polskiemu - niszczenie dziedzictwa. Po wkroczeniu wojsk najeźdźcy następowało planowe pozbawianie Polaków dóbr kultury, niszczenie zabytkowego dziedzictwa materialnego, a zarazem prywatna grabież dzieł sztuki. Wywożono wartościowe dzieła z muzeów i bibliotek oraz skonfiskowane z prywatnych kolekcji, grabiono rękopisy, księgi i dokumenty historii Polski - powiedział kurator ekspozycji i kierownik Muzeum Woli, Wiesław Kaczmarek.

Jak podkreślił, na wystawie będzie można zobaczyć dokumenty wywożenia i konfiskaty eksponatów, niszczenia zasobów polskich instytucji kultury i prywatnych kolekcji. Pokazane zostaną także obiekty archeologiczne, które po wywiezieniu wróciły do polskich placówek, nosząc niemieckie sygnatury.

Wystawa „Grabież i niszczenie dziedzictwa kultury polskiej” będzie czynna do 29 listopada.

d16x8jv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16x8jv