Trwa ładowanie...
kawa
23 kwietnia 2010, 13:46

Wystawa „Espresso italiano” w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

Wystawa „Espresso italiano” w Bibliotece Uniwersytetu WarszawskiegoŹródło: Jupiter
d113obt
d113obt

Kulturze kawy poświęcona jest wystawa „Espresso italiano”, zorganizowana przez Włoski Instytut Kultury, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Kulturalne Colosseum.

Ekspozycję można oglądać od piątku w sali wystawowej Biblioteki.

- Ta wystawa to hołd złożony kawie; od jej etiopskich początków aż do espresso. Wystawa opowiada o znaczeniu kawy w historii, obyczajach z nią związanych i typowo włoskim stylu jej parzenia i picia. Pokazujemy historię kawy po włosku od mokki do wzornictwa pierwszego ekspresu, od kawiarni jako miejsca spotkań artystów i tworzenia się kultury, po rolę kawy w reklamie, w kinematografii i sztuce - mówił kurator wystawy Luciano Calosso.

Ekspozycja prezentuje obrazy historycznych kawiarni włoskich, m.in. „U Floriana w Wenecji”, „U Gilliego we Florencji”, „U Gambrinusa w Neapolu” - które były miejscem spotkań znanych osób, takich jak Federico Fellini, Sophia Loren.

- Biorąc pod uwagę, że kofeina pobudza i wyostrza zmysły, kawa była zawsze ulubionym napojem artystów, myślicieli i pisarzy - kontynuował Calosso.

Do Warszawy przywieziono również klasyczne włoskie ekspresy do kawy. Można zobaczyć, jak zmieniały się one na przestrzeni ostatnich stu lat. Jednym z eksponatów jest ekspres mokka stworzony przez Alfonso Bialettego w 1933 roku. Dzięki tej maszynie kawa dotarła do domów wszystkich Włochów.

d113obt

- Kawa we Włoszech to przyjemność. To nie tylko produkt, lecz wyraz stylu życia Włochów - podsumował Calosso.

Kawa pochodzi z Etiopii. Pierwsze kawiarnie, które narodziły się na Bliskim Wschodzie, rozwinęły się w Europie w XVII wieku. We Włoszech początkowo były to miejsca zwykłej konsumpcji i spotkań towarzyskich. Z czasem kawiarnie zaczęły gościć kluby literackie oraz salony polityczne.

Wystawa „Espresso italiano” ma swoją premierę właśnie w Polsce. W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego gościć będzie do 30 sierpnia.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj