Wystawa „Espresso italiano” w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego
Kulturze kawy poświęcona jest wystawa „Espresso italiano”, zorganizowana przez Włoski Instytut Kultury, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Kulturalne Colosseum.
Ekspozycję można oglądać od piątku w sali wystawowej Biblioteki.
- Ta wystawa to hołd złożony kawie; od jej etiopskich początków aż do espresso. Wystawa opowiada o znaczeniu kawy w historii, obyczajach z nią związanych i typowo włoskim stylu jej parzenia i picia. Pokazujemy historię kawy po włosku od mokki do wzornictwa pierwszego ekspresu, od kawiarni jako miejsca spotkań artystów i tworzenia się kultury, po rolę kawy w reklamie, w kinematografii i sztuce - mówił kurator wystawy Luciano Calosso.
Ekspozycja prezentuje obrazy historycznych kawiarni włoskich, m.in. „U Floriana w Wenecji”, „U Gilliego we Florencji”, „U Gambrinusa w Neapolu” - które były miejscem spotkań znanych osób, takich jak Federico Fellini, Sophia Loren.
- Biorąc pod uwagę, że kofeina pobudza i wyostrza zmysły, kawa była zawsze ulubionym napojem artystów, myślicieli i pisarzy - kontynuował Calosso.
Do Warszawy przywieziono również klasyczne włoskie ekspresy do kawy. Można zobaczyć, jak zmieniały się one na przestrzeni ostatnich stu lat. Jednym z eksponatów jest ekspres mokka stworzony przez Alfonso Bialettego w 1933 roku. Dzięki tej maszynie kawa dotarła do domów wszystkich Włochów.
- Kawa we Włoszech to przyjemność. To nie tylko produkt, lecz wyraz stylu życia Włochów - podsumował Calosso.
Kawa pochodzi z Etiopii. Pierwsze kawiarnie, które narodziły się na Bliskim Wschodzie, rozwinęły się w Europie w XVII wieku. We Włoszech początkowo były to miejsca zwykłej konsumpcji i spotkań towarzyskich. Z czasem kawiarnie zaczęły gościć kluby literackie oraz salony polityczne.
Wystawa „Espresso italiano” ma swoją premierę właśnie w Polsce. W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego gościć będzie do 30 sierpnia.