Trwa ładowanie...
wyspiański
23-04-2010 13:40

Wyspiański. Jak meteor...

Wyspiański. Jak meteor...Źródło: Inne
d1pso45
d1pso45

Blisko dwieście prac Stanisława Wyspiańskiego , w tym wiele nigdy dotąd nie pokazywanych, od piątku będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Narodowym. Na ekspozycję „Jak meteor...”, zorganizowaną w ramach obchodów 100. rocznicy śmierci Wyspiańskiego, złożą się m.in. obrazy olejne, pastele, akwarele i szkice kredkowe oraz listy.

– Krótkie, zaledwie 38-letnie życie artysty, wypełnione intensywną twórczością poetycką i malarską, kojarzy się nieodparcie z oślepiającym rozbłyskiem meteoru. Stąd tytuł naszej ekspozycji – powiedziała Elżbieta Charazińska, komisarz wystawy.

Ekspozycję tworzą dzieła Wyspiańskiego , znajdujące się w zbiorach w Muzeum Narodowego w Warszawie. Wśród eksponatów są m.in. słynne obrazy „Macierzyństwo”, „Chochoły”, „Dziewczynka w ludowym stroju” i „Główka Helenki” oraz autoportrety.

Pokazany zostanie też zbiór korespondencji. Będzie można zobaczyć ostatni list napisany przez Wyspiańskiego , karty ze szkicowników artysty, na których uwieczniał on np. zabytki widziane podczas podróży, a także projekty witraży i polichromii, szkice aktów stworzone w Paryżu, projekty mebli do mieszkania Tadeusza Boya-Żeleńskiego i projekt plakatu zapowiadającego wykład Stanisława Przybyszewskiego .

d1pso45

Pokazane też będą ilustracje do Iliady Homera , które Wyspiański tworzył na zamówienie Lucjana Rydla . Pracując nad nimi, uwzględniał wyniki najnowszych badań archeologicznych, m.in. słynnych prac Niemca Heinricha Schliemanna, badacza Troi.

Jako uzupełnienie wystawy muzeum prezentuje prace reżysera Andrzeja Wajdy i scenografki Krystyny Zachwatowicz, związane ze spektaklami teatralnymi i filmami, powstałymi na podstawie dramatów Wyspiańskiego - Wesela i Nocy listopadowej.

Będą to m.in. fragmenty filmu „Wesele” (1973), pokazywane na ekranach, oraz kostiumy i elementy scenografii, które wykorzystano w filmie „Wesele” oraz w spektaklach „Wesela” i „Nocy listopadowej”, wyreżyserowanych przez Wajdę w Starym Teatrze w Krakowie. Publiczność zobaczy też plakaty zapowiadające spektakle, np. "Wesele" z 1991 roku, którego scenografią zajęła się Zachwatowicz.

Eksponaty wypożyczono m.in. z prywatnych zbiorów Wajdy i Zachwatowicz oraz z Muzeum Starego Teatru w Krakowie.

d1pso45

Wystawę będzie można oglądać do 30 września. Zorganizowano ją ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rok 2007 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Stanisława Wyspiańskiego , gdyż przypada w nim setna rocznica śmierci artysty.

Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 r. w Krakowie, zmarł 28 listopada 1907 r., także w Krakowie. Był dramatopisarzem, poetą, malarzem, projektował dekoracje teatralne, witraże (m.in. w Kościele Franciszkanów w Krakowie), polichromie. Tworzył projekty dekoracji wnętrz (np. siedziby Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie), mebli i tkanin. Malował portrety i pejzaże, jego ulubioną techniką był pastel. Należał też, obok romantyków, do największych twórców polskiego dramatu. Jego najbardziej znane dramaty to Wesele , Wyzwolenie i Noc listopadowa.

d1pso45
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pso45

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj