Trwa ładowanie...

Wyrok w sprawie klanu kamorry, opisanego w bestsellerze

Wyrok w sprawie klanu kamorry, opisanego w bestsellerzeŹródło: Inne
d44to7r
d44to7r

Sąd Apelacyjny w Neapolu utrzymał w czwartek w mocy wyroki dożywocia wobec szefów i mafiosów najgroźniejszego klanu kamorry - Casalesi.

Został on utrwalony w głośnej już w wielu krajach książce młodego włoskiego pisarza Roberto Saviano - Gomorra.

Jej ekranizacja otrzymała niedawno nagrodę na festiwalu filmowym w Cannes, a autor bestsellera, z powodu pogróżek ze strony mafii, ma policyjną ochronę.

Łącznie sąd utrzymał 16 wyroków dożywocia, w tym cztery zaoczne dla ukrywających się mafiosów. Wyroki zapadły trzy lata temu w jednym z największych procesów mafii w historii Włoch, który trwał od 1998 do 2005 roku.

Skazano między innymi dwóch najpotężniejszych bossów klanu - Francesco Schiavone, znanego jako Sandokan i Francesco Bidognettiego. Dwóch innych skazanych szefów - Michele Zagaria i Antonio Iovine jest wciąż poszukiwanych.

d44to7r

Olbrzymia popularność książki Saviano o zbrodniach i kulisach kamorry sprawiła, że w czasie ogłoszenia czwartkowego wyroku sąd przeżył prawdziwy najazd mediów; inaczej niż przed trzema laty, gdy mało kto słyszał o klanie Casalesi.

- To zwycięstwo prokuratorów do walki z mafią oraz wielu dziennikarzy, ale myślę, że to dopiero początek - powiedział obecny w sądzie Saviano, komentując wyrok.

Nazwa klanu Casalesi pochodzi od miejscowości pod Neapolem, która jest jego siedzibą - Casal di Principe.

29-letni Saviano w swej książce ujawnił nie tylko szeroki zakres działalności klanu; od handlu narkotykami po kontrolę nad wywozem i utylizacją śmieci, ale także związki z gangami mafijnymi we wschodniej Europie.

Ekranizacja Gomory otrzymała Grand Prix na festiwalu filmowym w Cannes w maju tego roku.

d44to7r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44to7r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj