25 lat więzienia domagała się w poniedziałek prokurator w głośnym procesie 36-letniego Krystiana B., autora książki Amok oskarżonego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem kochanka byłej żony. Krystian B. przed wrocławskim sądem prosił o uniewinnienie. Wyrok zostanie ogłoszony w środę.
Wrocławski sąd miesiąc temu zdecydował, by powołać biegłego z zakresu telekomunikacji. Prokuratura dowodziła, że wystawiony przez Krystiana B. na aukcji internetowej telefon komórkowy wcześniej należał do zabitego Dariusza J. Krystian B. twierdził natomiast, że telefon kupił w jednym z wrocławskich lombardów.
Na poniedziałkowej rozprawie okazało się, że żaden ze wskazywanych przez oskarżonego lombardów nie potwierdził jakoby Krystian B. był ich klientem w 2000 r. i kupił jakikolwiek telefon. Ponadto biegły z zakresu telekomunikacji stwierdził, że aparat wystawiony na aukcji internetowej przez B. wcześniej należał do Dariusza J.
Biegły ustalił, że komórka Dariusza J., sprzedana później przez Krystiana B. została poddana ingerencji fizycznej. Ingerencja ta polegała na zmianie dwóch elementów. Biegły zauważył niezgodność numerów identyfikacyjnych w środku telefonu z elementem znajdującym się na zewnątrz.
– Stwierdziłem jednoznacznie, że został zmieniony element, który zawiera naklejkę. To bardzo prosta operacja i nie trzeba być fachowcem w tej dziedzinie, aby dokonać podmiany. Ten element nie zawiera elektroniki, to jest fragment wyprofilowanej blachy – mówił biegły.
Biegły zdołał też ustalić, że płytka została wymieniona już po porwaniu Dariusza J. A zatem nie zrobił tego właściciel telefonu.
Z kolei biegła z zakresu informatyki i najnowszych technologii przypomniała, że przygotowana przez nią wcześniej ekspertyza dotycząca wyodrębnienia materiału genetycznego z długopisu firmowego Dariusza J., znalezionego w mieszkaniu Krystiana B. powiodła się. Dodała, że z próbek pobranych z długopisu uzyskano materiał genetyczny od co najmniej trzech osób, w tym od Krystiana B.
– Wiodącym profilem był profil Krystiana B. – mówiła biegła.
*Podczas mowy końcowej prokurator Bogumiła Fiuto powiedziała, powołując się na opinię biegłych, że nie ma zbrodni doskonałej. – Oskarżony dowodził, że nie znał Dariusza J. Nigdy go nie spotkał. Tymczasem telefon i długopis dowodzą czegoś zupełnie innego – mówiła. * Według obrońcy Karola Węglińca, nie ma wystarczających dowodów na to, że Krystiana B. dopuścił się zabójstwa Dariusza J. i dlatego wnosi o uniewinnienie go od wszystkich zarzutów. Sam Krystian B. powiedział, że nie czuje się winny i prosił o uniewinnienie.
– Współczuję rodzinie zabitego. Mogę sobie wyobrazić, co czują. Ale chcę podkreślić nie po raz pierwszy, że to nie ja jestem odpowiedzialny za ich tragedię. Żałuję, że policji nie udało się pojmać sprawców tego czynu. To zaoszczędziło cierpienia nam wszystkim. Mnie, moim bliskim i rodzinie ofiary – mówił B. opanowanym i spokojnym głosem. Dodał, że w areszcie spędził 19 miesięcy i bardzo czeka na wyrok, który zdecyduje o jego dalszej przyszłości.
Prokuratura oskarża Krystiana B. o to, że w listopadzie 2000 r. zabił ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie Dariusza J., którego podejrzewał o romans z byłą żoną. Najpierw B. miał pozbawić wolności Dariusza J., głodzić go przez trzy dni, a następnie skrępować ofiarę liną w taki sposób, aby uniemożliwić jej pływanie i wrzucił do Odry. W ten sposób utopił J.
Początkowo w toku śledztwa nie udało się ustalić zabójcy, więc je umorzono. Policja ponownie rozpoczęła dochodzenie w sprawie zabójstwa J. dopiero w 2005 r. W tym czasie B. podróżował po całym świecie. W toku śledztwa, B. raz przyznał się do zabicia Dariusza J. Nigdy później tego nie podtrzymał.