Trwa ładowanie...

Wyniki konkursu Książka Historyczna Roku

Nagrody w konkursie "Książka Historyczna Roku" zostały przyznane.

Wyniki konkursu Książka Historyczna RokuŹródło: Inne
d4h5sjf
d4h5sjf

Enigma - bliżej prawdy Marka Grajka , wydana przez Dom Wydawniczy REBIS, to zdaniem czytelników - najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. W głosowaniu internetowym oddali oni na ten tytuł 2111 głosów. Autor Marek Grajek odebrał przedwczoraj w Belwederze z rąk Prezesa Telewizji Polskiej Andrzeja Urbańskiego statuetkę autorstwa Adama Myjaka.
REKLAMA

W rocznicę porozumień sierpniowych w Belwederze ogłoszono wyniki pierwszej edycji konkursu "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego , organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio SA i Telewizję Polską.

W kategorii najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w okresie PRL, jury i czytelnicy byli zgodni i nagrodzili publikację pod redakcją Rafała Wnuka Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956. Różnica zdań pojawiła się natomiast w drugiej kategorii na najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku. Jury nagrodziło Ryszarda Terleckiego za pracę Historia aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944-1990, a czytelnicy wyróżnili Enigmę za to, że pozwala docenić wkład polskich kryptologów i matematyków w historię łamania szyfrów Enigmy. Wśród 13 nominowanych do nagrody książek, które przeszły do drugiego etapu konkursu znalazła się jeszcze jedna praca wydana przez DW REBIS pt. Polacy w obronie Wielkiej Brytanii, Roberta Gretzyngiera i Wojciecha Matusiaka .

Konkurs na najlepszą książkę historyczną roku odbył się po raz pierwszy. Ma na celu popularyzowanie wiedzy o najnowszej historii Polski i promocję czytelnictwa książek historycznych.

W sześcioosobowym jury pod przewodnictwem profesora Piotra Franaszka zasiedli również prof. Tomasz Gąsowski, dr hab. Andrzej Nowak, dr Jerzy Targalski, prof. Andrzej Chwalca oraz prof. Wiesław Wysoki. Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent Lech Kaczyńsk.

d4h5sjf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h5sjf