Trwa ładowanie...
poezja
25-10-2010 12:49

Wycinanie wierszy

Wycinanie wierszyŹródło: Thinkstock
dbyulev
dbyulev

Słowa i zdania wycinali z gazet, a potem składali w wiersze młodzi uczestnicy happeningu edukacyjnego „Wycinanie wierszy”, zorganizowanego w niedzielę w jednej z białostockich kawiarni w ramach kończącego się Festiwalu Literackiego „Zebrane”.

Happening zorganizowało białostockie stowarzyszenie „Fabryka Bestsellerów”.

Każdy z uczestników wylosował z kapelusza słowo, które miało stać się podstawą do powstania wiersza. Były to m.in. słowa: ‘dzieci’, ‘gawędziarz’ czy ‘jak’.

Jedna z uczestniczek happeningu Natalia Janos z nożyczkami i gazetą w ręku powiedziała, że na co dzień nie pisze wierszy, ale chętnie wzięła udział w twórczym happeningu. Dodała, że to fajna zabawa ze słowami i łatwiej jest szukać gotowych zdań niż wymyślać je samemu. Natalia wylosowała hasło „Nagi król” i wycinała z gazet wszystko, co kojarzyło jej się z władzą i pieniędzmi.

Jak powiedział prowadzący akcję Marek Kochanowski z Uniwersytetu w Białymstoku, członek stowarzyszenia „Fabryka Bestsellerów”, w akcji nie chodziło tylko o to, żeby wyciąć z gazet przypadkowe słowa i zdania, ale - jak podkreślił - przede wszystkim o to, aby całość miała nowy sens.

dbyulev

Kochanowski dodał, że zabawa w wycinanie wierszy jest znana od XIX wieku, ale rozwinęła się w XX wieku, kiedy to np. dadaiści i surrealiści wyciągali słowa z kapelusza i na ich podstawie tworzyli wiersze.

W trakcie trwającego od czwartku festiwalu odbyły się m.in. spotkania ze znanymi polskimi
pisarzami, m.in. Ignacym Karpowiczem, który pochodzi z Białegostoku. Była także dyskusja o roli pisarza we współczesnym świecie, czy koncert „Zerova gra Gombrowicza”, czyli muzyczna interpretacja tekstów Witolda Gombrowicza .

Na niedzielne popołudnie przewidziane są jeszcze spotkanie autorskie, m.in. z laureatem Paszportu „Polityki” Jackiem Dehnelem .

dbyulev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbyulev

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj