Wybitne słuchowisko. "Zima świata" z plejadą gwiazd
Bogate narracyjnie powieści rozgrywające się w przełomowych okresach historii to często gotowy przepis na sukces. Przekonał się o tym Ken Follet, którego XX-wieczna trylogia stała się bestsellerem. A słuchowisko "Zima świata" w polskim wydaniu to prawdziwa superprodukcja.
Na polskim rynku wydawniczym nie brakuje wojennych historii. Zwykle jednak obfitują one w ogrom cierpienia, przedstawiają punkt widzenia najbardziej pokrzywdzonych. W przypadku bestsellerowej trylogii Kena Folleta "Stulecie", na którą składa się "Upadek gigantów", "Zima świata i "Krawędź wieczności" poznajemy całe pokolenia europejskich i amerykańskich rodzin w obliczu przełomowych wydarzeń XX w.
W drugiej części, czyli "Zimie świata", obserwujemy postaci tuż przed wybuchem II wojny światowej. Rosnący niepokój w Niemczech tuż po objęciu władzy przez Adolfa Hitlera, wycofanych, acz trzymających rękę na pulsie Brytyjczyków z politycznej socjety, Amerykanów wychodzących z wielkiego kryzysu gospodarczego oraz Rosjan przekonanych o własnej potędze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Audiobooki, od których się nie oderwiecie. Masa superprodukcji
Wybierając audiobook Audioteki otrzymamy trzyczęściowe słuchowisko czytane przez zespół lektorów składających się ze znanych gwiazd ekranu, m.in. Macieja Musiała, Sandrę Drzymalską, Magdalenę Koleśnik, Jakuba Gierszała, Agnieszkę Wiedłochę, Leszka Lichotę, Antoniego Pawlickiego, Łukasza Simlata czy Annę Seniuk. Już sam fakt przebywania z głosami tych wybitnych nazwisk sprawia, że długie godziny słuchania miną wam jak w mgnieniu oka.
Zawieść mogą się tylko ci, którzy po Follecie spodziewają się prozy historycznej. Autor stawia na pierwszym miejscu na opowieść obyczajową, dużą uwagę skupia na zwykłych losach dorastającej młodzieży czy młodych dorosłych pochłoniętych przede wszystkim pierwszymi miłostkami, przyjaźniami, zabawami czy początkiem kariery.
I tak w pierwszej części słuchowiska "Zima świata" śledzimy m.in. losy rodziny von Ulrichów, która próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości tuż po objęciu władzy przez Adolfa Hiltera. Z kolei u Brytyjczyków, potomek Ethela Leckwitha Lloyd Williams stawia swoje pierwsze kroki w karierze politycznej. Przeszkodzi mu w tym poznana córka Peszkowa, Daisy (Sandra Drzymalska), dla której straci głowę. Łowczyni posagów, świeżo poślubiona synowi faszyzującego hrabiego Fitzherberta, nie będzie jednak skora do romansu.
Nadejście drugiej wojny światowej dla wszystkich bohaterów dzieła Kena Folleta okaże się wywrotowe. W drugiej części audiobooka ze zbiorów Audioteki nie będzie już miejsca na sentymenty. Jedni wykażą się odwagą, drudzy egoizmem i konformizmem. Ci, którzy byli pełni ideałów, zmierzą się z okrucieństwem i beznadzieją. Każda z postaci stanie przed wyborem, jak wiele będzie w stanie poświęcić, by przetrwać. A w trzeciej odsłonie superprodukcji bohaterowie zmierzą się z powojenną rzeczywistością, próbując ułożyć sobie życia na nowo, wciąż pamiętając bolesną przeszłość.
Słuchanie audiobooka "Zima świata" nie jest więc tylko czystą rozrywką, ale zmierzeniem się z bolesną historią świata z wielu perspektyw. Choć nie da się ukryć, że polscy czytelnicy są doskonale zaznajomieni ze szczegółami drugiej wojny światowej, sięgając po twórczość Kena Folleta czeka ich zupełnie inny wymiar relacji bohaterów z wyższych klas.
Gośćmi najnowszego odcinka "Clickbaitu" są Kamila Urzędowska (pięknie malowana Jagna z "Chłopów") oraz Jan Kidawa-Błoński (reżyser sequela kultowej "Różyczki"). Na tapet wzięliśmy też: "Kosa", "Horror Story", "Imago", "Freestyle", "Święto ognia" i "Tyle co nic", czyli najciekawsze filmy 48. festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.
WP Książki na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski