* Jerzemu Ficowskiemu zawdzięczamy naszą wiedzę o pisarzu Brunonie Schulzu - powiedział wiceprezes Pen Clubu, Adam Pomorski, o zmarłym we wtorek poecie i tłumaczu.*
"Dzięki Ficowskiemu znamy wiele tekstów, życie Schulza " - ocenił Pomorski w rozmowie z PAP. " Ficowski oddał także sprawiedliwość kulturze Cyganów i w Polsce, i w Europie. Cygańska poetka Papusza prawdopodobnie pozostałaby w anonimowym folklorze, gdyby nie Ficowski , który ją odkrył i nadał jej wierszom polski kształt w swoich przekładach" - tłumaczył Pomorski. Według Pomorskiego, Ficowski był nie tylko wybitnym tłumaczem, ale i poetą. "Był to jeden z najwybitniejszych polskich liryków ostatniego półwiecza. To są szczyty polskiej poezji drugiej połowy XX wieku" - podkreślił Pomorski.
Dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie Janusz Odrowąż-Pieniążek podkreślił, że zmarły we wtorek Jerzy Ficowski był dla niego "znakomitym poetą i jako poetę najbardziej go cenił". "Dla mnie poetą był przede wszystkim, chociaż wiersze nie przyniosły mu tej największej popularności" - powiedział Odrowąż-Pieniążek . Dyrektor warszawskiego muzeum podkreślił, że "jako wybitny schulzolog Ficowski poświęcił niemal całe życie promocji Brunona Schulza na świecie". "Ta schulzowska fascynacja wielokrotnie łączyła Ficowskiego z Muzeum Literatury. Razem zorganizowaliśmy ok. 30 wystaw o Schulzu na całym świecie" - zaznaczył Janusz Odrowąż-Pieniążek . "Jego pomoc i zaangażowanie w promocję Schulza była nieoceniona" - podkreślił.
Był poetą poszukującym - powiedział o zmarłym we wtorek Jerzym Ficowskim dr Jerzy Kandziora z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, autor rozprawy o Jerzem Ficowskim "Poeta wolny, niekonieczny". "Szukał przestrzeni, wymiarów i tematów, które go inspirowały" - powiedział naukowiec wspominając Ficowskiego . Kandziora uważa, że w poezji Jerzego Ficowskiego można wyodrębnić trzy główne nurty. "Jego poezja był inspirowana innymi kulturami - przede wszystkim cygańską i żydowską. Ficowski był zafascynowany magią wielokulturowości" - podkreślił Kandziora.
Drugi wątek występujący w poezji Jerzemu Ficowskiego to, zdaniem Kandziory, historia. "Był zaangażowany politycznie - jako uczestnik powstania warszawskiego i członek AK, działał w opozycji. Niektóre jego wiersze były więc wyrazem jego kameralnego, dyskretnego patriotyzmu" - tłumaczył Kandziora. "Historia była obecna w jego poezji w okresach najtrudniejszych dla Jerzego Ficowskiego , np. w okresie szalejącej cenzury" - uważa Kandziora. Jego zdaniem, Ficowski wykazywał w swoich wierszach również "niezwykłą wrażliwość na naturę i przyrodę". "Czuł las, drzewa, ptaki i potrafił o tym świetnie pisać. To było szukanie innych wymiarów czasu, innych rytmów biologicznych" - powiedział Kandziora.