Trwa ładowanie...

Współczesny Wallenrod

Współczesny WallenrodŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw

Papież krytyki literackiej Marcel Reich-Ranicki zawsze bagatelizował kontrowersyjne fakty ze swego życiorysu. Nowe ustalenia rzucają na nie ciekawe światło.

Polakowi nigdy nie było łatwo odnaleźć się w historii europejskiej. Już Alfred Jarry w surrealistycznej sztuce Ubu król wybrał Polskę za symbol niezakotwiczenia, owego „nigdzie”. Polska historia z jej licznymi katastrofami rzeczywiście łatwo mogła uchodzić za wykwit wybujałej pisarskiej wyobraźni. Gdy zmagały się ze sobą różne panujące ideologie, polskiemu intelektualiście nie wystarczała jedna tożsamość. Wieszcz narodowy Adam Mickiewicz , tworząc literacką postać Konrada Wallenroda, przedstawił atrakcyjną wzorcową interpretację, która pozwalała uporać się problemem podwójnej czy potrójnej lojalności. Wallenrod jest patriotą, który robi karierę w obcym środowisku, ale w decydującej chwili zwycięża u niego zew krwi i podstępnie zwraca się przeciw okupantowi. Dzięki tej wolcie wcześniejsza kolaboracja jawi się jedynie jako fortel, zdrada jest czynem bohaterskim, a własne życie – konieczną ofiarą złożoną na ołtarzu sprawy.

Cztery białe plamy

Marcel Reich-Ranicki – który przyszedł na świat we Włocławku, a młodość spędził w Berlinie, skąd naziści deportowali go w 1938 roku do Polski – niejako siłą rzeczy musiał wybrać wallenrodyzm jako model zachowania. Przed upadkiem imperium radzieckiego mało wiedziano o polskiej przeszłości papieża krytyki literackiej, który w 1958 roku wyjechał do Republiki Federalnej Niemiec i bardzo szybko, dzięki zręcznej autopromocji, awansował na czołową postać środowiska literackiego. Dla oficjalnych potrzeb dostosował życiorys do obowiązującego w powojennych Niemczech paradygmatu narodowej winy.

Ulrich M. Schmidt

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj