Trwa ładowanie...

Wręczono nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

Jerzy Haszczyński i Michał Żakowski zostali laureatami pierwszej edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego dla autorów informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych czy telewizyjnych. Wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek.

Wręczono nagrody PAP im. Ryszarda KapuścińskiegoŹródło: PAP/Mirosław Trembecki
d34v7l8

Jerzy Haszczyński i Michał Żakowski zostali laureatami pierwszej edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego dla autorów informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych czy telewizyjnych. Wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek.

Haszczyński został laureatem Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii tekstowej za tekst "Jemeńska szkoła dżihadu" opublikowany w "Rzeczpospolitej" 23 stycznia 2010 roku. To reportaż z najsłabiej rozwiniętego, najbardziej konserwatywnego z państw arabskich, które powoli zamienia się w nowe epicentrum terroryzmu.

"Reporter nie może dostać lepszej nagrody niż ta pod patronatem Kapuścińskiego. Jeszcze zanim nauczyłem się czytać, wiedziałem, że Kapuściński istnieje, bo mój ojciec, który nie był dziennikarzem, ale jeździł po Afryce, spotkał Ryszarda Kapuścińskiego dwa razy - w Nigerii i Tanzanii. Żyłem w kulcie człowieka, który jeździ po krajach mało znanych i przedstawia je czytelnikom. Zazdrościłem mu" - mówił Haszczyński.

d34v7l8

"Cieszę się, że został nagrodzony staroświecki, klasyczny, archaiczny reportaż z dalekiego kraju, który w czasie walk na warszawskich kanapach zdaje się nikogo nie obchodzić. (...) Obserwując rynek medialny, można zauważyć, że takich reportaży jest coraz mniej.* Czytajmy więc reportaże, bo niedługo ich nie będzie*" - dodał Haszczyński.

Laureat w kategorii radiowej - Michał Żakowski z Redakcji Aktualności I Programu Polskiego Radia - nagrodzony został za materiał radiowy "Ateny - kasy fiskalne", który przedstawiał sytuację w ogarniętej kryzysem Grecji, gdzie zwykli obywatele nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Buntują się przeciwko obowiązkowi stosowania kas fiskalnych, nie rozumiejąc istoty problemów, przed którymi stoją.

Żakowski poznał reportaże Kapuścińskiego we wczesnej młodości. "Od tego się zaczęły moje marzenia o podróżowaniu po świecie i o tym, żeby być dziennikarzem, o świecie opowiada" - wspominał.

W trzeciej kategorii - filmowej - jury pod przewodnictwem prezesa PAP Jerzego Paciorkowskiego zdecydowało się nie przyznawać w tym roku nagrody.

d34v7l8

Na każdego z laureatów czekało 20 tys. zł ufundowanych przez sponsora - firmę Samsung.Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana będzie co roku autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych.

Obecny na poniedziałkowej uroczystości minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że cieszy go promowanie dobrych wzorców dziennikarstwa: "Na prestiż nagrody składa się wiele rzeczy - jej wysokość, postać patrona, kto ją przyznaje, jacy są pierwsi laureaci. Wydaje mi się, że splot tych okoliczności w przypadku tej nagrody jest na starcie znakomity" - powiedział Zdrojewski.

d34v7l8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34v7l8