Trwa ładowanie...
teatr
23 kwietnia 2010, 13:31

Włosi poznają Kantora

Włosi poznają KantoraŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Program poświęcony twórczości Tadeusza Kantora i jej recepcji we Włoszech rozpoczął się w Rzymie. Do 26 marca zaplanowano m.in. wystawy, spotkania i dyskusje, które będą odbywać się w rzymskim Casa dei Teatri.

Program zainauguruje we wtorek uroczystość wręczenia prof. Luigiemu Marinellemu dyplomu nominacyjnego zagranicznego członka Polskiej Akademii Umiejętności. Mainelli - polonista, badacz dzieł Tadeusza Kantora - otrzyma dokument z rąk Ambasadora RP we Włoszech Michała Radlickiego.

Obejrzeć będzie można dwie wystawy. Pierwsza z nich to cykl ponad 50 fotografii dokumentujących florenckie próby Cricot 2 do spektaklu „Wielopole – Wielopole”. Materiał ten po raz pierwszy pokazany został dopiero jesienią ubiegłego roku w Teatro della Pergola we Florencji z okazji obchodów 25. rocznicy premiery spektaklu.

Oprócz zdjęć Antonia Sferlazza przypomniane zostaną też liczne artykuły prasowe, jakie na temat przedstawienia ukazały się przed ćwierćwieczem w prasie włoskiej.

d29coz4

Druga z wystaw to obszerny wizerunek Wielopola Skrzyńskiego - miasteczka, w którym ponad 91 lat temu urodził się i wychował Tadeusz Kantor . Na reprodukcjach unikalnych starych fotografii widocznych jest wiele najbliższych artyście osób, które później częstokroć stawały się pierwowzorami postaci scenicznych.

Zbiór ten to wynik wieloletnich poszukiwań przeprowadzonych w prywatnych archiwach przez kuratora wystawy - Józefa Chrobaka.

Wystawom towarzyszą również pokazy zapisów spektakli Cricot 2.

Uczestnicy programu wezmą również udział w spotkaniach, poświęconych m.in. fotografii scenicznej, spektaklowi „Umarła klasa” oraz wydanym przez Biblioteca Spadoni publikacjom poświęconym Kantorowi . Swój udział zapowiedzieli artyści, krytycy, redaktorzy, historycy i badacze teatru.

Projekt zrealizowany został dzięki współpracy m.in. Casa dei Teatri i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj