"Bookcrossing, czyli książka wędrująca po Krakowie" - pod takim hasłem odbywać się będzie akcja nowej formy popularyzacji czytelnictwa wśród krakowian. Przedsięwzięcie odbędzie się podczas 7. Targów Książki trwających od czwartku do niedzieli, 26 października w hali wystawienniczej przy ul. Zapolskiej 38 w Krakowie.
"- To akcja niezwykle potrzebna, rozpowszechniona w 130 krajach. W Polsce zainaugurowano ją już m. in. w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. W poziomie czytelnictwa w ostatnich latach notuje się gwałtowny spadek, a właśnie takie nowatorskie przedsięwzięcia mogą go zahamować - mówi Danuta Szymońska, dyrektor Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida.
Bookcrossing to nietypowa forma promowania czytelnictwa, zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych przez programistę komputerowego Rona Hornbakera. Polega na wypuszczaniu rozmaitych książek "na wolność", śledzeniu ich dalszych losów i tras podróży.
Uwalnianie książki rozpoczyna się od jej celowego zgubienia w miejscach publicznych, np. kawiarniach, galeriach, teatrach czy kinach. Oznacza się je specjalnymi winietami, nadaje numer identyfikacyjny, który wprowadzony do odpowiedniej bazy danych w internecie, pozwala ją monitorować.
Akcję w Internecie można śledzić na stronie bookcrossing.pl. Znalazca ma możliwość pozostawienia tam swojego wpisu o miejscu znalezienia książki i deklarację jej ponownego uwolnienia. Istnieje możliwość zatrzymania jej na własność, pod warunkiem jednak, że udostępni się równie wartościową pozycję.
W Krakowie pierwsze książki zostaną zabrane w trakcie targów. Będą to głównie pozycje ofiarowane przez wydawców oraz czytelników odwiedzających wystawę. Wszystkie zostaną spisane i oznaczone nalepkami z logo Krakowa oraz informacją o akcji i miejscu uwolnienia.
29 października nastąpi rozmieszczenie ich w 50 punktach miasta.