Trwa ładowanie...

Wojna o targi książki. Sprawa wyląduje w sądzie

Wojna o targi książki. Sprawa wyląduje w sądzie

Share
Wojna o targi książki. Sprawa wyląduje w sądzieŹródło: Książki WP
dpixeoe

Nie tylko autorom, wydawcom, ale i czytelnikom mogło się ostatnio wydawać, że cierpią na rozdwojenie jaźni. Od lat miłośnicy książek przyzwyczajeni byli do targów książki w maju. Przyciągały wielu wydawców, także z zagranicy, pisarzy podpisujących przy tej okazji książki oraz kilkadziesiąt tysięcy gości. Wszystko z hukiem skończyło się w tym roku. A to, co teraz dzieje się w branży, trudno określić innym słowem niż wojna, i to wcale nie podjazdowa.

Tydzień przed 55. edycją Międzynarodowych Targów Książki (MTK), której start zaplanowano na 11 maja, w Warszawie odbyła się konkurencyjna impreza pod nazwą Warszawskie Targi Książki (WTK). Stoją za nią powstała dopiero w marcu spółka Targi Książki, założona przez grupę wydawców, oraz Murator Expo należący do imperium znanego biznesmena Zbigniewa Benbenka.

W ubiegłym roku MTK miały 52 tys. zwiedzających, w tym było ich 36,5 tys. Z kolei pierwsza edycja konkurencyjnej imprezy przyciągnęła ponad 27,8 tys. gości. Łączny wynik jest więc niezły, jednak w branży wydawniczej dawno atmosfera nie była tak napięta.

(...)

dpixeoe

O tym, że w środowisku dzieje się źle, wiadomo było od kilku miesięcy, jednak w całym zamieszaniu wszyscy chyba zapomnieli o czytelnikach, choć to przecież dla nich targi są organizowane.

(...)

Ars Polona zapowiada jak najszybsze wystąpienie na drogę sądową, aby zablokować następną edycję konkurencyjnej imprezy.

Z kolei Murator Expo wcale nie ma zamiaru rezygnować ze swojego wydarzenia. Wydawcy przyznają, że najlepsza dla wszystkich byłaby jedna, dobrze zorganizowana impreza z rozsądnymi cenami stoisk.

Pełna wersja artykułu w aktualnym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

dpixeoe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpixeoe