Trwa ładowanie...
puchatek
23 kwietnia 2010, 13:19

Wojna o misia

Wojna o misiaŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Rozpoczęła się kolejna odsłona trwającej od 20 lat wojny o prawa do Kubusia Puchatka. A jest o co walczyć. Miś może i ma mały rozumek, za to sporo można na nim zarobić - około miliarda dolarów rocznie.
W poniedziałek koncern Disneya zapowiedział, że zgłosił w amerykańskim urzędzie patentowym wniosek o odzyskanie praw majątkowych do postaci Kubusia Puchatka. Formalnie rzecz biorąc, wniosek zgłosiły spadkobierczynie autora i ilustratora książki o Puchatku - Clare Milne i Minnette Hunt - które mają potem odsprzedać je Disneyowi.
Panie Milne i Hunt nie wypowiedziały się na temat tego oświadczenia. Zareagowała natomiast firma Stephen Schlesinger Inc. (SSI), która procesuje się z Disneyem o prawa do Puchatka. W latach 30. prawa do Puchatka kupił bezpośrednio od autora A.A. Milne'a niejaki Stephen Schlesinger.
Istniejąca po dziś dzień jego firma Stephen Schlesinger Inc. (SSI) odsprzedała prawa do wykorzystywania postaci Kubusia Puchatka w filmach i sprzedaży gadżetów z nimi związanych koncernowi Walt Disney Co. Według SSI koncern Disneya nie przejął się umową i zaczął wykorzystywać Puchatka w celach marketingowych nieprzewidzianych umową. SSI pozwało Walta Disneya o odszkodowanie m.in. za wykorzystywanie postaci misia w disnejowskich parkach rozrywki. Proces rozpoczął się w 1991 roku, a wysokość odszkodowania może sięgnąć nawet 200 mln dolarów.
Według prawników Disneya odzyskanie praw do Puchatka jest możliwe dzięki zmianom w amerykańskim prawie autorskim. - Od listopada 2004 roku będziemy mieli ogólnoświatowe prawa do postaci Kubusia Puchatka i filmów z jego udziałem - mówi rzecznik Disneya John Spelich. Roczne przychody Walta Disneya ze sprzedaży gadżetów i filmów o Kubusiu Puchatku sięgają miliarda dolarów.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj