Trwa ładowanie...

Wojna o majowe targi książki w Warszawie

Wojna o majowe targi książki w Warszawie

Wojna o majowe targi książki w WarszawieŹródło: Książki WP
d4avxui
d4avxui

Około 500 wystawców zapowiedziało udział w 55. Międzynarodowych Targach Książki, które odbędą się w Warszawie od 20 do 23 maja. Wśród uczestników zabrakło najważniejszych polskich wydawnictw, które gościć będą na wcześniejszych o tydzień Warszawskich Targach Książki.

Konflikt o targi książki w Warszawie wkroczył w decydującą fazę - w ciągu najbliższych tygodni okaże się, kto przygotował okazalszą i atrakcyjniejszą imprezę - Ars Polona, która od 55 lat organizuje Międzynarodowe Targi Książki (MTK), czy firma Murator Expo, która przygotowuje konkurencyjne Warszawskie Targi Książki (WTK), odbywające się zaledwie tydzień wcześniej.

Obie imprezy odbędą się w tym samym miejscu - warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, obie wybrały sobie ten sam motyw przewodni związany z obchodzonym właśnie Rokiem Chopinowskim.

Za Ars Poloną stoi 55 lat tradycji i kontakty międzynarodowe - przypomniał na czwartkowej konferencji prasowej prezes Grzegorz Gudzowski. W tym roku do udziału w tych targach zgłosiło się około 500 wystawców z 30 krajów, czyli wcale nie mniej niż w poprzednich latach. W czwartek lista uczestników Warszawskich Targów Książki liczyła 312 wystawców. Jednak porównanie obu zestawień pokazuje, że większość liczących się na polskim rynku wydawniczym firm wybrało Warszawskie Targi Książki.

Takie oficyny jak Wydawnictwa Szkolne PWN, Prószyński i S-ka, Bellona, Muza, Świat Książki, Rebis, Wydawnictwo Literackie, Zysk, Yale University Press, Oxford University Press będą miały stoiska na WTK, a na MTK wystąpią tylko w roli podwystawców stoisk tematycznych, np. przygotowywanego przez Narodowy Instytut Kultury stoiska o Chopinie. Uczestnictwo w Międzynarodowych Targach Książki zadeklarowały natomiast takie oficyny jak Czarne, PIW, Akapit Press, a5, Wiedza Powszechna, Cyklady, WSiP, Czytelnik. Krakowski Znak postanowił w tym roku tylko obserwować sytuację – nie wybiera się ani na WTK, ani na MTK.

Obserwatorzy polskiego rynku książki są zgodni, że w Warszawie nie da się na dłuższą metę utrzymać dwóch tak podobnych imprez wydawniczych, w dodatku odbywających się w podobnym terminie. Kto wyjdzie zwycięsko z tej konkurencji - MTK czy WTK - okaże się w najbliższych tygodniach.

d4avxui
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4avxui