Trwa ładowanie...

Kontrowersyjny wpis Wencla o Gdańsku i Pawle Adamowiczu

Oburzenie i zarzuty o niezrozumiałość zawiłych losów Gdańska wywołał ostatni wpis poety Wojciecha Wencla. Odnosząc się do historii Wolnego Miasta, nazwał je "bastionem nazizmu". Wspomniał też słowa zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza o gdańskim DNA, zestawiając je... ze zdjęciem hitlerowców.

Słynne powiedzenie Pawła Adamowicza o gdańskim DNA Wojciech Wencel zestawił ze zdjęciem nazistówSłynne powiedzenie Pawła Adamowicza o gdańskim DNA Wojciech Wencel zestawił ze zdjęciem nazistówŹródło: ONS
ddubx00
ddubx00

Gdańsk, Adamowicz i naziści

"Kocham Matarnię, nie lubię Gdańska. Przede wszystkim dlatego, że jego władze są dumne z tradycji Freie Stadt Danzig, miasta, które w latach 30. XX wieku i podczas wojny było bastionem nazizmu i źródłem opresji dla Polaków. Czym innym jest śledzenie historii konkretnych ludzi i szacunek dla cmentarzy, a czym innym programowe odtwarzanie kultury III Rzeszy. Prezydent Paweł Adamowicz, świeć Panie nad jego duszą, powiedział kiedyś, że powinniśmy odkryć w sobie 'gdańskie DNA'. Osoby na zdjęciu miały właśnie 'gdańskie DNA'" - napisał na Facebooku Wojciech Wencel w komentarzu do archiwalnego zdjęcia nazistowskich wojsk witanych przez mieszkańców Gdańska we wrześniu 1939 roku.

Post nie przeszedł bez echa i wywoływał poruszenie wśród użytkowników Facebooka. Na takie ujęcie skomplikowanych losów miasta i jego mieszkańców zareagował inny gdański pisarz, Jacek Dehnel, który ironicznie "wziął w obronę" kolegę z literackiego podwórka. Nie krył podziwu dla talentu Wencla, który jednocześnie potrafił obrazić zmarłego prezydenta Gdańska i oddać mu cześć.

Rocznica śmierci Pawła Adamowicza. "Zło wygrywa, kiedy zaczynamy się bać"

"Trzeba bowiem być człowiekiem wielkich zdolności i głębokiej wiary, żeby w takim propagandowym wyrzygu, twórczo nawiązującym do klasyki polskiej ('dziadek z Wehrmachtu') i ogólnoeuropejskiej (dr. Goebbelsa opera omnia), wpleść słowa 'świeć Panie nad jego duszą' na jednym wydechu z 'odtwarzanie kultury III Rzeszy'" - komentuje na swoim profilu Dehnel.

ddubx00

Mniej ironiczne głosy oburzenia wyrazili w tej sprawie inni użytkownicy sieci. Zarzucano Wenclowi przede wszystkim nieznajomość historii lub celowe jej upraszczanie. Wielu gdańszczan poczuło się tym wpisem dogłębnie urażonych, czego nie kryli w komentarzach.

"Przykro mi to mówić Wojciechu, ale w tym poście zdecydowanie odkleiłeś się od rzeczywistości. Czuję się gdańszczaninem, urodziłem się tu i nie widzę, by władze miasta wykonywały ruchy mające na celu gloryfikację nazizmu. A to zdjęcie w połączeniu z powyższym postem to sugeruje" - napisał jeden z internautów. "W moim odczuciu ten post to szerzenie nieprawdy i szczucie na inaczej myślących (...)" - podsumował ktoś inny. Padały też słowa o "szkalowaniu własnego miasta" i "lekceważeniu jego historii".

Pojawiły się też liczne sugestie, by autor kontrowersyjnego postu lepiej zapoznał się z historią Wolnego Miasta Gdańska. Tworu, który był niezadowalającym dla obu stron - polskiej i niemieckiej - kompromisem. Miasta, w którym Niemcy stanowili przeszło 90% ludności, ale też miejsca, w którym (nieliczni) Polacy po raz pierwszy żyli poza pruskim zaborem.

Poeta smoleński - kim jest Wojciech Wencel?

Wojciech Wencel, urodzony w Gdańsku poeta, jest jednym z bardziej ideologicznie zaangażowanych po stronie prawicy artystów, stawianym w jednym rzędzie z Markiem Rymkiewiczem czy Markiem Nowakowskim. W swojej twórczości odwołuje się do katolickiego światopoglądu. Zasłynął tzw. "poezją smoleńską" (wielokrotnie podkreślał w wywiadach, że katastrofa smoleńska odcisnęła na jego życiu poważne piętno - przyp. red.), publikował m.in. na stronach "Naszego Dziennika", "Gościa Niedzielnego" czy "Rzeczpospolitej". W przeszłości związany był z redakcją katolickiego portalu Fronda. Za swoje zasługi został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę nagrodą "Zasłużony dla Polszczyzny", choć w cieniu skandalu jakim było wyrażenie przez członków Rady Języka Polskiego swojego zdania odrębnego w tej sprawie. W tym samym roku zresztą poezja Wencla trafiła do spisu lektur, zastępując opuszczających tę listę Schultza, Conrada czy Witkacego, o czym też szeroko rozpisywały się media.

ddubx00

Analizując ostatni wpis Wencla trudno nie zauważyć, że kreowana przez niego narracja dotycząca Gdańska i jego przeszłości jest spójna z przekazem obecnej władzy i sprzyjających jej mediów w tym temacie. Gdańsk, wciąż niezdobyty przez PiS bastion opozycji, od lat jest w niełasce rządzących. Ci regularnie wytaczają przeciwko lokalnym władzom i popierającym ją mieszkańcom potężną propagandową machinę. Jej główny przekaz to przede wszystkim antypolskość Gdańska i jego proniemieckość zarazem. Wojciech Wencel, zestawiając obok siebie w jednym wpisie nazistów, Pawła Adamowicza i Wolne Miasto Gdańsk dodał kolejny kamyczek do antygdańskiej narracji.

Słynna okładka tygodnika "Sieci", który od dawna utrwala wśród swoich czytelników przekaz o antypolskości Gdańska Okłądka tygodnika "Sieci"
Słynna okładka tygodnika "Sieci", który od dawna utrwala wśród swoich czytelników przekaz o antypolskości Gdańska Źródło: Okłądka tygodnika "Sieci"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ddubx00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddubx00

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj