Trwa ładowanie...

Kontrowersyjny wpis Wencla o Gdańsku i Pawle Adamowiczu

Oburzenie i zarzuty o niezrozumiałość zawiłych losów Gdańska wywołał ostatni wpis poety Wojciecha Wencla. Odnosząc się do historii Wolnego Miasta, nazwał je "bastionem nazizmu". Wspomniał też słowa zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza o gdańskim DNA, zestawiając je... ze zdjęciem hitlerowców.
Share
Słynne powiedzenie Pawła Adamowicza o gdańskim DNA Wojciech Wencel zestawił ze zdjęciem nazistów
Słynne powiedzenie Pawła Adamowicza o gdańskim DNA Wojciech Wencel zestawił ze zdjęciem nazistówŹródło: ONS
dvdgohc

Gdańsk, Adamowicz i naziści

"Kocham Matarnię, nie lubię Gdańska. Przede wszystkim dlatego, że jego władze są dumne z tradycji Freie Stadt Danzig, miasta, które w latach 30. XX wieku i podczas wojny było bastionem nazizmu i źródłem opresji dla Polaków. Czym innym jest śledzenie historii konkretnych ludzi i szacunek dla cmentarzy, a czym innym programowe odtwarzanie kultury III Rzeszy. Prezydent Paweł Adamowicz, świeć Panie nad jego duszą, powiedział kiedyś, że powinniśmy odkryć w sobie 'gdańskie DNA'. Osoby na zdjęciu miały właśnie 'gdańskie DNA'" - napisał na Facebooku Wojciech Wencel w komentarzu do archiwalnego zdjęcia nazistowskich wojsk witanych przez mieszkańców Gdańska we wrześniu 1939 roku.

Post nie przeszedł bez echa i wywoływał poruszenie wśród użytkowników Facebooka. Na takie ujęcie skomplikowanych losów miasta i jego mieszkańców zareagował inny gdański pisarz, Jacek Dehnel, który ironicznie "wziął w obronę" kolegę z literackiego podwórka. Nie krył podziwu dla talentu Wencla, który jednocześnie potrafił obrazić zmarłego prezydenta Gdańska i oddać mu cześć.

dvdgohc

Rocznica śmierci Pawła Adamowicza. "Zło wygrywa, kiedy zaczynamy się bać"

Prezydent Paweł Adamowicz został zamordowany na oczach gdańszczan 13 stycznia 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

"Trzeba bowiem być człowiekiem wielkich zdolności i głębokiej wiary, żeby w takim propagandowym wyrzygu, twórczo nawiązującym do klasyki polskiej ('dziadek z Wehrmachtu') i ogólnoeuropejskiej (dr. Goebbelsa opera omnia), wpleść słowa 'świeć Panie nad jego duszą' na jednym wydechu z 'odtwarzanie kultury III Rzeszy'" - komentuje na swoim profilu Dehnel.

dvdgohc

Mniej ironiczne głosy oburzenia wyrazili w tej sprawie inni użytkownicy sieci. Zarzucano Wenclowi przede wszystkim nieznajomość historii lub celowe jej upraszczanie. Wielu gdańszczan poczuło się tym wpisem dogłębnie urażonych, czego nie kryli w komentarzach.

"Przykro mi to mówić Wojciechu, ale w tym poście zdecydowanie odkleiłeś się od rzeczywistości. Czuję się gdańszczaninem, urodziłem się tu i nie widzę, by władze miasta wykonywały ruchy mające na celu gloryfikację nazizmu. A to zdjęcie w połączeniu z powyższym postem to sugeruje" - napisał jeden z internautów. "W moim odczuciu ten post to szerzenie nieprawdy i szczucie na inaczej myślących (...)" - podsumował ktoś inny. Padały też słowa o "szkalowaniu własnego miasta" i "lekceważeniu jego historii".

Pojawiły się też liczne sugestie, by autor kontrowersyjnego postu lepiej zapoznał się z historią Wolnego Miasta Gdańska. Tworu, który był niezadowalającym dla obu stron - polskiej i niemieckiej - kompromisem. Miasta, w którym Niemcy stanowili przeszło 90% ludności, ale też miejsca, w którym (nieliczni) Polacy po raz pierwszy żyli poza pruskim zaborem.

Poeta smoleński - kim jest Wojciech Wencel?

Wojciech Wencel, urodzony w Gdańsku poeta, jest jednym z bardziej ideologicznie zaangażowanych po stronie prawicy artystów, stawianym w jednym rzędzie z Markiem Rymkiewiczem czy Markiem Nowakowskim. W swojej twórczości odwołuje się do katolickiego światopoglądu. Zasłynął tzw. "poezją smoleńską" (wielokrotnie podkreślał w wywiadach, że katastrofa smoleńska odcisnęła na jego życiu poważne piętno - przyp. red.), publikował m.in. na stronach "Naszego Dziennika", "Gościa Niedzielnego" czy "Rzeczpospolitej". W przeszłości związany był z redakcją katolickiego portalu Fronda. Za swoje zasługi został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę nagrodą "Zasłużony dla Polszczyzny", choć w cieniu skandalu jakim było wyrażenie przez członków Rady Języka Polskiego swojego zdania odrębnego w tej sprawie. W tym samym roku zresztą poezja Wencla trafiła do spisu lektur, zastępując opuszczających tę listę Schultza, Conrada czy Witkacego, o czym też szeroko rozpisywały się media.

dvdgohc

Analizując ostatni wpis Wencla trudno nie zauważyć, że kreowana przez niego narracja dotycząca Gdańska i jego przeszłości jest spójna z przekazem obecnej władzy i sprzyjających jej mediów w tym temacie. Gdańsk, wciąż niezdobyty przez PiS bastion opozycji, od lat jest w niełasce rządzących. Ci regularnie wytaczają przeciwko lokalnym władzom i popierającym ją mieszkańcom potężną propagandową machinę. Jej główny przekaz to przede wszystkim antypolskość Gdańska i jego proniemieckość zarazem. Wojciech Wencel, zestawiając obok siebie w jednym wpisie nazistów, Pawła Adamowicza i Wolne Miasto Gdańsk dodał kolejny kamyczek do antygdańskiej narracji.

Słynna okładka tygodnika "Sieci", który od dawna utrwala wśród swoich czytelników przekaz o antypolskości Gdańska Okłądka tygodnika "Sieci"
Słynna okładka tygodnika "Sieci", który od dawna utrwala wśród swoich czytelników przekaz o antypolskości Gdańska Źródło: Okłądka tygodnika "Sieci"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvdgohc

Podziel się opinią

Share
dvdgohc
dvdgohc