Trwa ładowanie...
wyspiański
23 kwietnia 2010, 13:43

Wobec Wyspiańskiego

Wobec WyspiańskiegoŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Obrazy Stanisława Wyspiańskiego oraz prace współczesnych twórców, zainspirowane dramatami i poezją Wyspiańskiego znalazły się na wystawie „Wobec Wyspiańskiego ” otwartej w piątek w Stalowej Woli (Podkarpackie).

- Kluczowym słowem jest tutaj ‘wobec’, które akcentuje nie tylko dorobek Wyspiańskiego , ale stosunek reżyserów, scenografów, aktorów do jego dorobku literackiego oraz do jego twórczości artystycznej, plastycznej, rodzący wiele ciekawych interpretacji, myśli, spostrzeżeń, kreacji - powiedziała Anna Garbacz z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, gdzie prezentowana jest wystawa.

Ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej z nich zaprezentowano zbiór oryginalnych prac Wyspiańskiego , od pastelowych portretów do krajobrazów. Można zobaczyć tam m.in. słynny „Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki”. Jest to impresja, malowana wielokrotnie o różnych porach roku oraz dnia. W tej części wystawy znalazły się książki z dziełami literackimi Wyspiańskiego , wydane jeszcze za jego życia.

W drugiej części zaprezentowano dokonania Wyspiańskiego jako dramatopisarza, poety, inscenizatora, twórcy nowoczesnego teatru polskiego. W tej części znalazły się projekty scenografii autorstwa Krystyny Zachwatowicz-Wajdy oraz szkice, rysunki strojów i scen do poszczególnych dramatów Wyspiańskiego Andrzeja Wajdy. Wśród nich można zobaczyć szkice i zdjęcia do „Wesela” z 1963 r., wystawionego w krakowskim Starym Teatrze, do filmu „Wesele” z 1972 r. w reż. Andrzeja Wajdy, a także rysunki i szkice do „Klątwy” z 1997 r. i do „Nocy Listopadowej” z 1974 r.

d29coz4

Na ekspozycji znalazły się też wielkoformatowe fotografie z przedstawień teatralnych i filmowych.

Dopełnieniem wystawy są dzieła artystów-pedagogów z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Znalazły się tam nawiązujące do twórczości Wyspiańskiego aranżacje przestrzenne, instalacje, projekty, obrazy scenograficzne oraz klasyczne obrazy sztalugowe na płótnie, rysunki i grafiki.

*Ekspozycja prezentowana będzie do 30 marca. * Współorganizatorami wystawy są: Galeria Malarstwa Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie oraz Archiwum Andrzeja Wajdy i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj