Trwa ładowanie...

Wkrótce VIII Mistrzostwa Polski w Szybkim Czytaniu

Eliminacje i półfinały VII Mistrzostw Polski w Szybkim Czytaniu odbędą się 18 listopada w czternastu miastach Polski w sieci salonów EMPiK - poinformowali organizatorzy zawodów podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Wkrótce VIII Mistrzostwa Polski w Szybkim CzytaniuŹródło: Inne
d2bl827
d2bl827

Aby wziąć udział w mistrzostwach, należy mieć ukończone 15 lat i wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie impuls.com.pl Finał mistrzostw odbędzie się 25 listopada w Warszawie.

Zazwyczaj czytamy z prędkością około 200 słów na minutę. To zaledwie ułamek możliwości, jakie można osiągnąć ćwicząc się w szybkim czytaniu. Nie każdy oczywiście osiągnie wynik Kamili Kornet, która w 2002 roku ustaliła obecny rekord Polski i świata, czytając z prędkością 46 tys. słów na minutę, ale każdy, kto ćwiczy szybkie czytanie, może czytać kilka razy szybciej.

"Aby czytać szybko, należy czytać wyrazy grupami, nie powtarzać w myśli widzianego tekstu, zawsze czytać do przodu i pamiętać o prędkości. Ona wyzwala koncentrację, ta przekłada się na rozumienie, a rozumienie na wiedzę z danego tekstu" - radzi Robert Buszta, jeden z organizatorów mistrzostw.

Jego zdaniem, ważne jest też pozbycie się nawyku "głośnego czytania w myślach". Wiele osób nieświadomie powtarza w myśli czytane słowa, co bardzo spowalnia ich tempo czytania. Zdaniem Buszty, ważna jest też likwidacja "zakrętów", jakie wykonuje oko podczas czytania. "Jeśli się to zlikwiduje, czyli sprowadzi do linii prostej, to jest to oszczędność pracy oka o około 25 proc. można to ćwiczyć np. z użyciem ostro zatemperowanego ołówka, za którym się wodzi wzrokiem" - wyjaśnia.

Organizatorami mistrzostw są Akademia Szybkiego Czytania, EMPiK i Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj