Trwa ładowanie...
prawda
16-05-2013 12:53

Wkrótce książka Michaela Palina "Prawda"

Już kilkanaście lat upłynęło od wydania Krzesła Hemingwaya – pierwszej powieści Michaela Palina. Jego druga powieść – Prawda – jest napisana z taką lekkością pióra, że trzeba zachodzić w głowę, co trzymało go z dala od beletrystyki przez tak długi czas.

Wkrótce książka Michaela Palina "Prawda"Źródło: "__wlasne
d1ev0vm
d1ev0vm

Już kilkanaście lat upłynęło od wydania Krzesła Hemingwaya – pierwszej powieści Michaela Palina . Jego druga powieść – Prawda – jest napisana z taką lekkością pióra, że trzeba zachodzić w głowę, co trzymało go z dala od beletrystyki przez tak długi czas.

Tak o nowej powieści Palina pisał „Financial Times”. W swojej entuzjastycznej ocenie Prawdy redakcja „FT” nie była zresztą odosobniona. Bardzo pozytywnie o książce pisano w Wielkiej Brytanii na łamach m.in. „Daily Mail”, „Observera”, „Sunday Express” czy „Reader’s Digest”.

Tym przyjemniej nam donieść, że druga, najnowsza powieść autorstwa członka legendarnej grupy Mony Pythona, aktora, scenarzysty, uznanego podróżnika, czterokrotnego laureata nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, pojawi się w polskim przekładzie już 5 czerwca.

To jeszcze nie koniec dobrych wieści dla miłośników twórczości Michaela Palina. Na zaproszenie wydawnictwa Insignis autor Prawdy odwiedzi nasz kraj; podczas kilkudniowego pobytu w Polsce Michael Palin będzie gościem wielu programów radiowych i telewizyjnych, a co najważniejsze – spotka się z czytelnikami. W planach jest co najmniej jedno otwarte spotkanie autorskie.

Prawda Michaela Palina to niezwykle ciepła, pełna subtelnego humoru, a jednocześnie trzymająca w napięciu powieść o niespełnionym dziennikarzu i pisarzu, Keicie Mabbucie, który znienacka otrzymuje niezwykle kuszącą ofertę – chodzi o napisanie z założenia bestsellerowej biografii wielbionego przez wszystkich i nieuchwytnego Hamisha Melville’a, wpływowego aktywisty, ekologa i obrońcy praw człowieka. Próby poznania prawdziwej historii tej żywej legendy prowadzą dziennikarza do wschodnich Indii, gdzie staje się świadkiem rujnowania świata miejscowych plemion i niszczenia przyrody przez ściągający tam przemysł.

d1ev0vm

Im więcej Mabbut dowiaduje się o działalności Melville’a, tym bardziej go podziwia i tym mocniej pragnie powrócić do własnych młodzieńczych ideałów. Ale czy jego idol rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje? Jak odkrywa Keith, prawdą może być wszystko, co chcemy za nią uważać…

Prawda to z jednej strony ekothriller z bardzo ważnym i bardzo pragmatycznym przesłaniem, z drugiej – opowieść o człowieku, który borykając się z własnym niespełnieniem, problemami rodzinnymi i ustawicznym brakiem gotówki, będzie musiał skonfrontować swój świat ideałów z rzeczywistością, w której prawda staje się towarem, a sumienie – niepotrzebnym obciążeniem.

Jak napisał „The Daily Telegraph”: Prawda to książka świetnie napisana, pomysłowo skonstruowana i zapewniająca mnóstwo czytelniczej przyjemności. Pobudza do trudnych pytań o koszty postępu oraz – jeszcze trudniejszych – o nasze zapotrzebowanie na prawdziwych bohaterów, o cenę osobistego kompromisu i o wiarygodność tezy, którą Palin nazywa „zupełnie niekontrowersyjnym założeniem, że prawda jest niezmienna”.

Prawdę ukaże się 5 czerwca nakładem wydawnictwa Insignis.

d1ev0vm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ev0vm