Trwa ładowanie...

Wkrótce imponujący słownik biograficzny

Wkrótce imponujący słownik biograficznyŹródło: Jupiterimages
d2ojcvo
d2ojcvo

Hiszpańska Królewska Akademia Historii opublikuje jeszcze w tym roku sześć tomów Hiszpańskiego Słownika Biograficznego, którego pełne wydanie liczące łącznie 50 tomów ukaże się w ciągu dwóch lat i najprawdopodobniej trafi też do internetu w 2010 roku.

Jak powiedział dyrektor Akademii, Gonzalo Anes, słownik zostanie przetłumaczony również na język angielski, aby w sieci www zapewnić mu światowy zasięg.

W najbliższy poniedziałek król Hiszpanii Juan Carlos i królowa Sofia wezmą udział w uroczystości zaprezentowania w siedzibie Akademii pierwszego tomu słownika.

Zamysł stworzenia słownika narodził się w samych początkach Akademii założonej w 1735 roku. Jednak złożoność zadania opóźniła wykonanie tego pomysłu.

Na realizację projektu rząd przeznaczył w 1999 roku 800 mln peset (4,8 mln euro).

d2ojcvo

Każdy z 50 tomów ma liczyć 800 stron, a całość słownika obejmie ponad 40 tysięcy biogramów postaci z wszystkich epok historycznych, co - jak powiedział dyrektor Akademii, sytuuje Hiszpanię na czele najważniejszych krajów świata.

Słownik będzie zawierać też biogramy postaci z kolonii hiszpańskich, Filipin i terytoriów należących do korony w wiekach XVI i XVII.

Nad opracowaniem biogramów pracowało 5500 specjalistów, w tym wielu historyków hispanoamerykańskich i hispanistów z całego świata.

d2ojcvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ojcvo