Trwa ładowanie...

Wizyta V.S. Naipaula w Polsce odwołana

Wizyta V.S. Naipaula w Polsce odwołanaŹródło: Inne
d2d96f6
d2d96f6

Instytut Książki z przykrością zawiadamił, że wizyta V.S. Naipaula w Polsce została w ostatnim momencie odwołana ze względu na stan zdrowia pisarza.

Naipaul zasłynął jako autor opisujący świat rozpadającego się w XX wieku Imperium Brytyjskiego. Urodził się w 1932 roku w Trynidadzie, jako potomek indyjskich emigrantów. Jako 18-latek wyjechał na studia do Oksfordu, ale kraj dzieciństwa pozostał najbardziej ulubioną scenerią jego powieści. Pracował w latach 50. jako wolny strzelec w BBC, wiele podróżował po świecie. Ostatecznie osiadł w Anglii, w miejscowości Wiltshire, niedaleko Stonehenge.

Naipaul zaczynał od powieści na temat brytyjskiej kolonii w Trynidadzie i Tobago: Masażysta cudotwórca (1957) i Wybory w Elwirze (1958). Międzynarodowy rozgłos zyskał dzięki powieści Dom pana Biswasa (1961), opisującej Anglię z perspektywy przybysza z kolonii. Niektóre dzieła, np. Partyzanci (1975) czy Zakręt rzeki (1980) mają charakter polityczny. Literatura faktu i eseistyka, zajmują równie ważne miejsce w twórczości Naipaula co beletrystyka. W latach 80. XX wieku pisarz był żywo zainteresowany Solidarnością i życzliwie o niej pisał.

Zaangażowanie Naipaula w badanie historii i teraźniejszości zauważyła Akademia Szwedzka przyznając mu w 2001 roku literacką Nagrodę Nobla. Zwracając szczególną uwagę na powieść z 1987 roku The Enigma of Arrival oraz książki podróżnicze, w których Naipaul krytykuje islamskich fundamentalistów w Indonezji, Iranie, Malezji i Pakistanie, w uzasadnieniu swojej decyzji komitet noblowski napisał: „Za jednolity punkt widzenia i nieprzekupne badania, które zmuszają nas by dostrzec obecność przemilczanej historii”.

Pozostałe wydarzenia w ramach festiwalu Pora Prozy 2 odbywają się bez zmian.

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj