Trwa ładowanie...

Witold Sadowy miał 100 lat, gdy dokonał coming outu. "Jestem gejem"

Witold Sadowy miał 100 lat, gdy otwarcie powiedział o swojej orientacji w reportażu realizowanym przez TVP Kultura. Był początek 2020 r. Zmarł kilka miesięcy później, w listopadzie.

Witold Sadowy dokonał coming outu w wieku 100 latWitold Sadowy dokonał coming outu w wieku 100 latŹródło: AKPA
d1tp9lm
d1tp9lm

Oto #HIT2022. Przypominamy najciekawsze materiały 2022 roku.

Z okazji setnych urodzin Witolda Sadowego TVP Kultura zrealizowała reportaż na temat znanego aktora. Wyemitowano go na początku 2020 r. Artysta opowiedział o swojej karierze, a także o życiu prywatnym. Przyznał, że od dziecka chciał grać, bawić ludzi, wcielać się w różne postacie. - Aktor musi przekonać widza, że jest prawdziwy. […] Teatr dawniej był świątynią. Jak się przechodziło przez scenę, to zdejmowało się czapkę. Dzisiaj każdy przechodzi, jak chce.

Sadowy nie krył też, że nie jest zwolennikiem twórców, którzy zajmują się sztuką obecnie.

- To co dzisiaj się robi z klasyki, to jest okropne. Dzisiejsi reżyserzy chcą być mądrzejsi niż autor. W moim przekonaniu powinien istnieć teatr w nieskażonej formie jak napisał Słowacki, Mickiewicz, czy Wyspiański.

d1tp9lm

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Znani, którzy dokonali coming outu

W reportażu przybliżono też życie prywatne Witolda Sadowego. Artysta był blisko ze swoją rodziną, zwłaszcza z mamą. W materiale opowiedział o poruszającym ostatnim spotkaniu z nią.

- Musiałem opiekować się chorą mamą. Była w szpitalu. W pewnym momencie dała mi znać oczami, żebym się do niej przysunął. Ja nadstawiłem ucho, a ona powiedziała mi: "Ja umieram". Leciały jej łzy z oczu i za chwilę już jej nie było - powiedział wzruszony.

d1tp9lm

W rozmowie z dziennikarką wyznał również, że jest osobą homoseksualną i nigdy nie udało mu się założyć rodziny. Aktor nigdy wcześniej nie mówił o tym tak otwarcie. Jeden z jego przyjaciół podkreślił jednak, że Sadowy wielokrotnie śmiał się, że jest już w takim wieku, że może mówić, co chce.

- Nie ożeniłem się, nie miałem dzieci i tego właściwie żałuję. Urodziłem się inny. Jestem gejem. Teraz powiedziałem wszystko jak na spowiedzi.

d1tp9lm

Witold Sadowy urodził się 7 stycznia 1920 r. w Warszawie. W powstaniu warszawskim stracił brata i ojca. Kiedy sowieci zdobyli Warszawę, on wraz z matką zajął się produkcją papierosów.

Tak jak Sadowy wspomniał w reportażu TVP Kultura, od zawsze chciał być aktorem. Zadebiutował jako 25-latek na deskach Teatru Miasta Stołecznego Warszawy na warszawskiej Pradze w sztuce Maurice Maeterlincka "Burmistrz Stylmondu". Wcielił się w rolę Florisa.

Później zagrał też na takich scenach jak: Teatr Polski, Ateneum, Teatr Klasyczny (późniejszy Teatr Studio), Rozmaitości i Teatr Nowy. Ostatni raz na scenie pojawił się w 1989 r. w roli Feldmarszałka w "Gałązce rozmarynu" Zygmunta Nowakowskiego.

d1tp9lm

W latach 80. zaczął pisać też felietony teatralne w różnych warszawskich gazetach. Przez wiele lat współpracował z "Gazetą Wyborczą" i "Życiem na gorąco". Napisał też cztery książki o teatrze.

Witold Sadowy zmarł 15 listopada 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1tp9lm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tp9lm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj