Trwa ładowanie...
gombrowicz
23 kwietnia 2010, 13:54

Witold Gombrowicz patronem kieleckiej biblioteki

Witold Gombrowicz patronem kieleckiej bibliotekiŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach od piątku nosi imię Witolda Gombrowicza. Podczas uroczystości zorganizowanej z okazji 100-lecia działalności bibliotek publicznych w regionie świętokrzyskim, popiersie twórcy i tablicę z nową nazwą biblioteki odsłoniła wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz .

Przed biblioteką stanął postument z popiersiem Gombrowicza , autorstwa rzeźbiarza Józefa Opali. Na tablicy umieszczonej na kolumnie widnieje cytat z gombrowiczowskich Rozmów z Dominique de Roux: „Patrzeć się przez nierzeczywistość do rzeczywistości”.

- Gombrowicz nie był w Polsce po 1939 roku, a jego grób znajduje się we Francji. Poprzez nadanie kieleckiej bibliotece jego imienia, jakby znalazł się w miejscu, gdzie żyła jego rodzina - powiedziała Rita Gombrowicz , dziękując za uhonorowanie męża.
Jej zdaniem, Gombrowicz byłby na pewno szczęśliwy i zadowolony.

Wdowa po pisarzu od czwartku przebywa w województwie świętokrzyskim, odwiedziła miejsca związane z rodziną Gombrowiczów, m.in. cmentarze na których znajdują się groby rodziców i brata pisarza – w Przybysławicach i w Kielcach.

dgu08q9

Dyrektor biblioteki Andrzej Dąbrowski podkreślił, że twórca Ferdydurke został patronem książnicy nie tylko z powodu związków z regionem świętokrzyskim, ale także ze względu na fakt, iż jego twórczością żywo interesują się kolejne pokolenia młodych ludzi.
- To znakomity, ale wymagający patron, który nigdy nie szedł na łatwiznę, stawiał czytelnikowi wysokie wymagania. I my chcemy, aby czytelnicy naszej biblioteki stawiali sobie ambitne cele - mówił Dąbrowski.

Kielecka książnica jest dziś największą biblioteka publiczną w regionie, z księgozbiorem liczącym ponad 300 tys. pozycji. Od roku mieści się w nowoczesnym budynku, zbudowanym dzięki środkom unijnym. Pierwszą wypożyczalnię i czytelnię pism w Kielcach otwarto w lipcu 1909 roku, z inicjatywy Towarzystwa Biblioteki Publicznej.

Z okazji jubileuszu w czwartek w bibliotece odbyła się sesja naukowa dotycząca związków Gombrowicza z regionem świętokrzyskim; w książnicy można także oglądać wystawę poświęconą pisarzowi, ekspozycję dokumentującą jubileusz bibliotekarstwa i wystawę zabytkowych ilustracji książkowych. Po południu w Teatrze im. Stefana Żeromskiego zostanie przedstawiony spektakl „Trans-Atlantyk” według Gombrowicza , w reżyserii Piotra Siekluckiego.

Witold Gombrowicz - jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - był prozaikiem, dramaturgiem i eseistą. Urodził się w 1904 roku w Małoszycach pod Opatowem (Świętokrzyskie). Gombrowiczowie mieszkali tu do 1911 roku; pisarz często odwiedzał później brata, która mieszkał w pobliskim Potoczku. W Dołach Biskupich koło Ostrowca Świętokrzyskiego przed stu laty funkcjonowała należąca do rodziny przyszłego pisarza fabryka tektury, którą na cześć Witolda nazwano Witulinem.

dgu08q9

Gombrowicz debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych Pamiętnik z okresu dojrzewania w 1933 roku. Utrzymana w tonie groteski powieść Ferdydurke (1937 rok) zarysowała główne problemy jego twórczości: potęgę formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice.

W 1939 roku pisarz wyjechał do Argentyny i tam pozostał po wybuchu II wojny światowej. W Argentynie napisał głośny dramat Ślub oraz powieść Trans-Atlantyk . Kolejne utwory to powieści Pornografia i Kosmos . Ważnym dziełem Gombrowicza były jego dzienniki: Dziennik 1953-1956 , Dziennik 1957-1961 , Dziennik 1967-1969 . Międzynarodowe uznanie uzyskał Gombrowicz u schyłku życia. Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie. Pisarz zmarł w 1969 roku w Vence we Francji.

Rita Gombrowicz - Kanadyjka - poznała Gombrowicza we Francji w 1964 roku. Cztery lata później wzięli ślub. Od śmierci pisarza jest propagatorką jego twórczości.

W tym roku przypada 40. rocznica śmierci pisarza. W niedzielę we Wsole koło Radomia zainauguruje działalność Muzeum Witolda Gombrowicza .

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj