Trwa ładowanie...

Witkacy 20 lat później

Witkacy 20 lat późniejŹródło: Inne
d4m459f
d4m459f

Książki, obrazy i rysunki Stanisława Ignacego Witkiewicza składają się na monograficzną wystawę otwartą w warszawskim Muzeum Literatury. Ekspozycja „Witkacy w 20 lat później” została zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy urodzin autora Szewców.

W roku 1985, z okazji 100. rocznicy urodzin Witkiewicza, Muzeum Literatury zorganizowało jubileuszową ekspozycję, która była pierwszą w Polsce monograficzną wystawą poświęconą temu twórcy. Przedstawiała różne wcielenia artystyczne Witkacego - powieściopisarza, malarza, teoretyka sztuki, filozofa, grafika, dramaturga, fotografika, portrecistę, teoretyka teatru, scenografa.

Obecna wystawa jest dużo skromniejsza i prezentuje Witkacego głównie jako teoretyka sztuki, malarza, rysownika i portrecistę.

Na wystawie można zobaczyć m.in. książki autorstwa Witkacego. Przemyślenia na temat sztuki zawarł on m.in. w swojej pierwszej publikacji książkowej z 1919 roku Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia. Rozwinięciem tych koncepcji były Szkice estetyczne i Teatr.

Autorzy wystawy w dużym skrócie starają się pokazać drogę malarską Witkacego - od początkowych zainteresowań pejzażem, poprzez pełne ekspresji kompozycje abstrakcyjne, aż po portrety - zarówno te fotograficzne, jak również rysowane węglem i kredkami a także malowane olejem i pastelami.

Na wystawę składają się także rysunki Witkacego, który słynął z tego, że na niewielkich, przypadkowych kartkach papieru rysował ołówkiem, atramentem, tuszem, czasami uzupełniając je kredką i akwarelą. Są one zapisem sytuacji towarzyskich, czasem aluzją do którejś ze sztuk czy powieści. Powstawały w kawiarni, w czasie przyjęć, spotkań. Ekspozycję w Warszawie można zwiedzać do połowy lipca.

d4m459f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj