Trwa ładowanie...

Witkacy 20 lat później

Witkacy 20 lat późniejŹródło: Inne
d2jn7tx
d2jn7tx

Książki, obrazy i rysunki Stanisława Ignacego Witkiewicza składają się na monograficzną wystawę otwartą w warszawskim Muzeum Literatury. Ekspozycja „Witkacy w 20 lat później” została zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy urodzin autora Szewców.

W roku 1985, z okazji 100. rocznicy urodzin Witkiewicza, Muzeum Literatury zorganizowało jubileuszową ekspozycję, która była pierwszą w Polsce monograficzną wystawą poświęconą temu twórcy. Przedstawiała różne wcielenia artystyczne Witkacego - powieściopisarza, malarza, teoretyka sztuki, filozofa, grafika, dramaturga, fotografika, portrecistę, teoretyka teatru, scenografa.

Obecna wystawa jest dużo skromniejsza i prezentuje Witkacego głównie jako teoretyka sztuki, malarza, rysownika i portrecistę.

Na wystawie można zobaczyć m.in. książki autorstwa Witkacego. Przemyślenia na temat sztuki zawarł on m.in. w swojej pierwszej publikacji książkowej z 1919 roku Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia. Rozwinięciem tych koncepcji były Szkice estetyczne i Teatr.

Autorzy wystawy w dużym skrócie starają się pokazać drogę malarską Witkacego - od początkowych zainteresowań pejzażem, poprzez pełne ekspresji kompozycje abstrakcyjne, aż po portrety - zarówno te fotograficzne, jak również rysowane węglem i kredkami a także malowane olejem i pastelami.

Na wystawę składają się także rysunki Witkacego, który słynął z tego, że na niewielkich, przypadkowych kartkach papieru rysował ołówkiem, atramentem, tuszem, czasami uzupełniając je kredką i akwarelą. Są one zapisem sytuacji towarzyskich, czasem aluzją do którejś ze sztuk czy powieści. Powstawały w kawiarni, w czasie przyjęć, spotkań. Ekspozycję w Warszawie można zwiedzać do połowy lipca.

d2jn7tx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jn7tx