Trwa ładowanie...

Wisława Szymborska przeszła operację. Czuje się lepiej

Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku, przeszła przed dwoma dniami operację w jednym z krakowskich szpitali

Wisława Szymborska przeszła operację. Czuje się lepiejŹródło: AKPA
d39lsea
d39lsea

* Wisława Szymborska , laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku, przeszła przed dwoma dniami operację w jednym z krakowskich szpitali. "W tej chwili wszystko jest w porządku" - powiedział w czwartek PAP sekretarz Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek.*

Rusinek odmówił podania bliższych szczegółów dotyczących zabiegu. Jak wyjaśnił, Wisława Szymborska prosiła, aby jak najmniej o tym mówić.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku, nie jest jednak pewne gdzie. W metryce poetki wymieniono Bnin, przekazy rodzinne głoszą jednak, że urodziła się w Kórniku. Z Wielkopolski rodzina Szymborskich przeniosła się do Krakowa.

d39lsea

Jako poetka Szymborska zadebiutowała w marcu roku 1945 wierszem "Szukam słowa" w dodatku do "Dziennika Polskiego" pt. "Walka". Pierwszy opublikowany tomik to "Dlatego żyjemy" (1952). Krytycy oceniają, że dopiero wydany w roku 1957 roku tom "Wołanie do Yeti" stał się właściwym debiutem poetki; widoczne są już charakterystyczne cechy jej poetyki - aforystyczność i stosowanie paradoksu jako podstawowej figury retorycznej.

Kolejne tomy jej wierszy to: "Sól" (1962), " Sto pociech " (1967), "Wszelki wypadek" (1972), "Wielka liczba" (1976), "Ludzie na moście" (1986), "Koniec i początek" (1993), " Chwila " (2002), " Dwukropek " (2005) i " Tutaj " (2008).

Szymborska opublikowała zaledwie około 350 wierszy.

W uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku członkowie Szwedzkiej Akademii napisali, że nagrodę przyznano "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
(PAP)

d39lsea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39lsea