W Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Warszawskiej na Bielanach nastąpi otwarcie internetowej Wirtualnej Biblioteki Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES – poinformował dyrektor Biura ds. Rozwoju i Komputeryzacji Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES ks. Krzysztof Gonet.
Otwarcia wirtualnej biblioteki dokona biskup Piotr Jarecki. Uroczystość poprzedzi msza św., która zostanie odprawiona z okazji 15. rocznicy istnienia Federacji FIDES.
Ks. Gonet powiedział PAP, że księgozbiór Wirtualny Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES gromadzi i prezentuje zbiory udostępnione przez różne biblioteki działające w ramach Federacji oraz utwory przekazane do publikacji bezpośrednio przez twórców i wydawców.
Wirtualna biblioteka – jak podkreślił ks. Gonet – jest szansą na pokazanie szerokiemu gronu czytelników wielu skarbów, które ze względów bezpieczeństwa muszą być normalnie szczególnie chronione i są udostępniane tylko wąskiemu gronu specjalistów. Ponadto umożliwia tanią, szybką i możliwie szeroką publikację prac współczesnych naukowców i twórców.
Federacja FIDES została zainicjowana w we wrześniu 1991 roku na spotkaniu ogólnopolskim bibliotekarzy kościelnych, które zwołał w Warszawie na Bielanach dyrektor Biblioteki Seminaryjnej ks. Krzysztof Gonet. Federacja została prawnie erygowana przez Konferencję Episkopatu Polski po czterech latach działania, w marcu 1995 r. Obecnie zrzesza 88 bibliotek członkowskich, w tym większość bibliotek wydziałów teologicznych i wyższych seminariów duchownych w Polsce, diecezjalnych i zakonnych.
Federacja prowadzi prace, mające na celu komputeryzację i standaryzację pracy bibliotek teologicznych.Opracowuje m.in. komputerowy katalog centralny, który od 1993 roku jest widoczny w Internecie, a od 1994 r. jest też rozprowadzany na płytach CD. Obecnie FIDES przygotowuje wsparcie przejścia bibliotek uczestniczących w federacji na nowy, międzynarodowy format katalogowania (MARC 21) oraz prowadzi prace nad opracowaniem tezaurusa nauk kościelnych.
Federacja od 1995 r. należy do BETH (Bibliotheques Européennes de Théologie, poprzednia nazwa: Conseil International des Associations de Bibliotheques de Théologie) jako jeden z dwunastu członków zwyczajnych tej organizacji, która jest międzynarodową radą (istniejącą od 1961 r.) zrzeszającą stowarzyszenia bibliotek teologicznych. Delegat Federacji bierze udział w corocznych Zgromadzeniach Generalnych BETH.