Trwa ładowanie...
wiosna
23 kwietnia 2010, 13:33

Wiosna pod znakiem Fredry

Wiosna pod znakiem FredryŹródło: Inne
d34mowr
d34mowr

Sztuka Aleksandra Fredry „Nikt mnie nie zna”, w wykonaniu słynnego przemyskiego teatru Fredreum, zainaugurowała VII Przemyską Wiosnę Fredrowską.

Spektakl odbędzie się w Teatrze Polskim we Lwowie, ponieważ istotą Wiosny jest to, że przedstawienia odbywają się w miejscach ściśle związanych z Aleksandrem Fredro , który zmarł we Lwowie 15 lipca 1876 roku i został pochowany w podziemiach kościoła w pobliskich Rudkach.

W następnych dniach zaprezentuje się m.in. Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa w sztuce „Prywatna klinika” Johna Chapmana i Dave Frejmana, w reżyserii Jerzego Bończaka.
- Każdego roku zapraszamy do udziału w naszej imprezie jakiś zaprzyjaźniony teatr, który wystawia komedię innego autora, niż patron naszego teatru. Tym razem nasze zaproszenie przyjął teatr rzeszowski - tłumaczy prezes zarządu Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry , jednocześnie reżyser prezentowanych w tym roku spektakli, Krystyna Maresh-Knapek.

Rzeszowski teatr wystąpi na scenie Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, będącego siedzibą Fredreum. Na tej samej scenie przemyscy miłośnicy Melpomeny będą mieli okazję obejrzeć „Jednoaktówkę Fredry ”, czyli kompilację fragmentów jego najsłynniejszych jednoaktówek, w wykonaniu Teatru Korba z Wrocławia i reżyserii Tomasza Rytwińskiego.

d34mowr

Następnie Fredreum, wspólnie z wrocławską Korbą, pokaże sztukę Fredry pt. „Lita & compagnie” (także na Zamku Kazimierzowskim). Ta sama sztuka, ale już w wykonaniu samych fredrowców, będzie grana w Nienadowej, gdzie wybitny komediopisarz spędził dzieciństwo, w domu swoich dziadków.

Tegoroczna Przemyska Wiosna Fredrowska zakończy się 24 czerwca w Surochowie k. Jarosławia, miejscu urodzenia Fredry . Imprezie towarzyszyć będą m.in. wystawy oraz VI Rajd Śladami Aleksandra Fredry na trasie Przemyśl – Rudki – Beńkowa Wisznia – Lwów – Przemyśl.

Głównym organizatorem VII Przemyskiej Wiosny Fredrowskiej jest najstarszy w Europie stały teatr amatorski, czyli właśnie Fredreum, istniejące od 137 lat. Na scenie tego teatru zaczynali swe kariery tak wybitni aktorzy, jak m. in. Barbara Kostrzewska, Kazimierz Opaliński oraz Józef i Tadeusz Kondratowie.

Fenomenem Fredreum, w którym występuje lub w inny sposób pracuje na jego rzecz prawie 80 osób jest to, że nie otrzymuje on żadnych dotacji, utrzymując się wyłącznie ze sprzedanych biletów i skromnych składek ok. 40 stałych członków towarzystwa.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj