Trwa ładowanie...

Wino truskawkowe Jabłońskiego na festiwalu w Brukseli

Wino truskawkowe Jabłońskiego na festiwalu w BrukseliŹródło: Inne
d19ira3
d19ira3

Film Wino truskawkowe Dariusza Jabłońskiego będzie reprezentował Polskę na jednodniowym festiwalu kinematografii 27 krajów Unii Europejskiej Eurociné 27, jaki odbędzie się w Dniu Europy, 9 maja, w Brukseli.

Film jest reżyserskim fabularnym debiutem Jabłońskiego. To koprodukcja polsko-słowacka z 2007 roku oparta na _ Opowieściach galicyjskich_ Andrzeja Stasiuka, który był współautorem scenariusza. Główną rolę zagrał czeski aktor Jiri Machacek; w pozostałych rolach wystąpili Zuzana Fialova, Jerzy Radziwiłowicz, Marian Dziędziel, Cezary Kosiński, Maciej Stuhr i inni. Muzykę do filmu napisał Michał Lorenc.

Film kontynuuje swój pochód przez festiwale europejskie, poprzednio Mannheim, Września, Warszawa, Bratysława, Praga, Sofia. Tym razem moi i Andrzeja Stasiuka bohaterowie z beskidzkich Żłobisk występują w Brukseli, sercu nowoczesnej Europy - powiedział PAP reżyser.

Cieszę się że Wino truskawkowe reprezentuje Polskę w festiwalu Eurociné 27. Byłbym tym zaskoczony, gdyby nie to, że dużo wcześniej fundusz Rady Europy, Eurimages, jednogłośnie postanowił wesprzeć te z najbardziej - wydawałoby się - prowincjonalnych opowieści filmowych - dodał.

Pomysł organizacji festiwalu Eurociné narodził się w 2004 roku, wraz z rozszerzeniem Unii Europejskiej o 10 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Od 2007 roku do prezentowanych kinematografii dołączyły Bułgaria i Rumunia.

d19ira3

Festiwal na stałe wszedł do kalendarza imprez kulturalnych w Brukseli, a także Rzymu, Madrytu, Paryża, Lyonu i Strasburga. To w sumie 648 równoległych seansów w sześciu miastach od południa do wieczora. Zasady jednodniowego święta europejskiego kina się nie zmieniły - każdy kraj jest reprezentowany przez jeden wybrany film.

Chodzi o pokazanie różnorodności i bogactwa europejskiego kina __wbrew narzuconej przez Hollywood ciasnocie umysłowej,_wbrew narzuconej przez Hollywood ciasnocie umysłowej, na przekór globalizacji gustów i poglądów_ - tłumaczy pomysłodawca i organizator festiwalu Philippe Reynaert.

Francję będzie reprezentował Ulzhan Volkera Schlöndorffa, prezentowany w zeszłym roku na festiwalu w Cannes, Wielką Brytanię Brick Lane Sary Gavron, zaś kinematografię Malty - najmniejszego kraju UE - film dokumentalny Bohaterowie nieba o pilotach z czasów II wojny światowej.

Tegoroczna edycja festiwalu wpisuje się w obchodzony właśnie pod auspicjami Komisji Europejskiej Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego.

d19ira3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19ira3