„Tyś był nie mężem wieku, tyś mężem wszech wieków” - pisał o Williamie Szekspirze współczesny mu poeta i dramaturg angielski Ben Jonson. Mimo to wczesne lata życia barda ze Stratfordu nadal są obiektem niesłabnącej fascynacji, głównie z powodu frustrującego niedoboru informacji na ich temat – czytamy w dzisiejszym wydaniu dziennika „Polska. The Times”.
A także ze spekulacji najnowszych biografów dramatopisarza, którzy skłaniają się ku tezie, że najwybitniejszy angielski dramaturg przez całe życie był katolikiem.
Pod rządami królowej Elżbiety I w Anglii radykalnie poprawiły się możliwości dostępu do edukacji. Dzięki temu Szekspir miał szansę pisać swoje sztuki. Ale jednocześnie prowadzono powszechne polowanie na katolików. Szekspir mógł być jednym z nich, bo matka żarliwie wyznawała rzymski katolicyzm.
Najnowsze odkrycie w Wielkiej Brytanii może ostatecznie potwierdzić przypuszczenia. Jednym z eksponatów wystawy w Venerable English College, rzymskim seminarium dla angielskich księży katolickich, jest księga gości zawierająca trzy zagadkowe wpisy. Zdaniem organizatorów ekspozycji sugerują one, że pisarz był pielgrzymem szukającym schronienia w murach seminarium.
Arthurus Stratfordus Wigomniensis wpisał się do księgi w 1585 roku. W 1589 swój podpis złożył w niej niejaki Gulielmus Clerkue Stratfordiensis. Zdaniem ojca Andrew Headona, wicerektora uczelni i organizatora wystawy, pierwsze nazwisko można odczytywać jako: [króla] Artura [rodak] ze Stratfordu [w biskupstwie] Worcester, a drugie - William urzędnik ze Stratford.
Trzeci wpis, Shfordus Cestriensis, pochodzi z 1587 roku. Może oznaczać: Sh[akespeare ze Strat]fordu [w biskupstwie] Chester.
Wszystkie te notatki przypadają na nieznany biografom okres od 1585 roku, kiedy pisarz nagle opuścił rodzinne strony, do roku 1592, gdy rozpoczął karierę dramaturga w Londynie.
Siedem straconych lat od zawsze intryguje badaczy literatury i historyków, którzy próbują zrekonstruować życiorys słynnego dramaturga, w którym pełno irytujących luk. Pierwsze dokumenty, które dotyczą jego dorosłego życia, to wpis ślubny w diecezji w Worcester. Wiadomo, że ceremonia była krótka. Prawdopodobnie ślub był przyspieszony, ponieważ żona Szekspira Anne Hathaway była w trzecim miesiącu ciąży. Kolejne dokumenty świadczą o urodzinach pierwszych dzieci dramaturga.
Później ślad się urywa, a kiedy pojawia się po raz kolejny, Szekspir jest już młodym pisarzem, który zaczyna błyskotliwą karierę sceniczną, ściągając na siebie gromy ze strony bardziej uznanych rywali. Plotki na temat biografii Szekspira pojawiły się już na początku XVII w.
Więcej w aktualnym wydaniu dziennika „Polska. The Times”.