Trwa ładowanie...
kryminał
23-04-2010 13:49

Wikingowie literatury

Wikingowie literaturyŹródło: Inne
d10oofu
d10oofu

Fabuły są ponure, sceneria jest złowroga, a główni bohaterowie to z reguły udręczeni alkoholicy. Kryminały ze Skandynawii nagle podbiły serca brytyjskich czytelników.

SKANDYNAWSKI KRYMINAŁ

Szczyt brytyjskiej listy bestsellerów w kategorii powieści w twardej oprawie zajęła Dziewczyna, która igrała z ogniem Szweda Stiega Larssona . W telewizyjnym serialu BBC Kenneth Branagh gra detektywa Wallandera z książek Henninga Mankella , także ze Szwecji. Powieści po angielsku wydali niedawno Norweg Jo Nesbo , Szwedzi Asa Larsson i Hakan Nesser , Islandczycy Yrsa Sigurdardóttir i Arnaldur Indridason, Norweżka Karin Fossum . Zdobyli uznanie krytyków i czytelników. Jakby powiedział Colin Welland: Nadciągają Skandynawowie! Nadciągają Brytyjczycy! – obwieścił ten angielski aktor i scenarzysta, odbierając w 1982 roku Oscara za scenariusz do „Rydwanów ognia”.

Skandynawskie kryminały w Wielkiej Brytanii to nowość, choć w innych europejskich krajach, szczególnie w Niemczech i we Francji mają już ustaloną renomę. Tam przekłady stanowią jakieś 25 proc. wydawanych książek, w Wielkiej Brytanii liczba ta jest bliższa trzem procentom, a jeśli wziąć pod uwagę, że w tych trzech procentach zawierają się też pozycje naukowe i literatura dla dzieci, to widać, że nie zostaje wiele miejsca na cokolwiek innego.

Ironia przekładu

– Jest w tym subtelna ironia – mówi Gunnar Bolin, doświadczony producent programów o sztuce w szwedzkim radio. – Przez długi czas Skandynawowie uznawali brytyjskie powieści kryminalne za najlepsze na świecie. Ich popularność zachęciła wielu naszych pisarzy do spróbowania sił na tym polu. Niewiele czerpali przyjemności z przekładów swoich poważnych dzieł, no i chcieli zarobić trochę pieniędzy na sprzedaży praw autorskich za granicą.

John Crace

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d10oofu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10oofu