Wieści z Portu... Królowa Krystyna
Blisko osiemdziesiąt lat życia i twórcza aktywność, jakiej mógłby pozazdrościć niejeden młody artysta. Dla rzeszy czytelników najwybitniejsza poetka ostatnich dekad, autorka scenariuszy teatralnych, badaczka sceny dziecięcej i znakomita eseistka - oto powody, dla których Krystyna Miłobędzka została przez krytyków okrzyknięta „Królową Krystyną”
Blisko osiemdziesiąt lat życia i twórcza aktywność, jakiej mógłby pozazdrościć niejeden młody artysta. Dla rzeszy czytelników najwybitniejsza poetka ostatnich dekad, autorka scenariuszy teatralnych, badaczka sceny dziecięcej i znakomita eseistka - oto powody, dla których Krystyna Miłobędzka została przez krytyków okrzyknięta „Królową Krystyną”. Autorka będzie jedną z głównych bohaterek tegorocznej edycji Portu Literackiego. Jej też poświęcamy dzisiejszy komunikat. Dodatkowym pretekstem jest premiera dwóch kolejnych książek w ramach Roku Miłobędzkiej: premierowego tomu dwanaście wierszy w kolorze oraz zbioru dramatów Gdzie baba siała mak, które właśnie ukazały się nakładem wrocławskiego wydawnictwa Biuro Literackie.
Królowa Krystyna
17. Port Literacki we Wrocławiu zaakcentuje kolejny wyjątkowy jubileusz. Rok temu świętowano tam 90. urodziny Tadeusza Różewicza . Tegoroczną edycję uświetnią 80. urodziny Krystyny Miłobędzkiej , uznawanej za jedną z najważniejszych współczesnych polskich poetek. Jej wyjątkowej osobie zostanie poświęcony pierwszy dzień festiwalu.
Organizatorzy Portu kontynuują uznaną tradycję spotkań czytelników z największymi polskimi autorami, których zasługi dla współczesnej literatury są nie do przecenienia. Twórczość Miłobędzkiej obejmuje wiele rodzajów artystycznej działalności i w każdym z nich zostaje doceniona w opinii krytyków oraz czytelników.
Krystyna Miłobędzka urodziła się w 1932 roku w Margoninie koło Chodzieży. Tuż po wojnie studiowała filologię polską na Uniwersytecie Poznańskim, a od 1953 na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uzyskała magisterium. Pracowała w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu, będąc później przedszkolanką, redaktorką, bibliotekarką i kierownikiem literackim.
Jako autorka zadebiutowała w roku 1960 zbiorem Anaglify, otrzymując nagrodę na Festiwalu Młodej Poezji w Poznaniu. Jej właściwy debiut to rok 1970 i tom poezji Pokrewne. W 1975 roku wychodzi Dom, pokarmy, a w 1984 – Wykaz treści. Tom Pamiętam (1992) i Przed wierszem (1994) przynoszą poetce nagrodę im. B. Sadowskiej oraz Nagrodę Fundacji Kultury.
W 2000 roku ukazały się Imiesłowy oraz wszystkowiersze. Kolejny zbiór Po krzyku przyniósł nominację do Nagrody Literackiej Nike. Tom gubione otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2009 w kategorii książka roku. W jubileusz 50 lat od debiutu została wydana antologia zbierane, gubione (2010) zawierająca całość jej poetyckiej spuścizny.
Wyjątkowość Miłobędzkiej była doceniana nie tylko w dziedzinie poezji. W 1973 roku na Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu otrzymała nagrodę jury za twórczy wkład w rozwój dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Jej scenariusze teatralne odnowiły obraz teatru dziecięcego w Polsce, prezentując zupełnie nową jakość oraz siłę scenicznej wyobraźni.
Krystyna Miłobędzka pracowała w teatrach lalek w Słupsku, Wrocławiu oraz Wałbrzychu. Jej sztuki dla najmłodszych zostały zebrane w tomie Siała baba mak (1995), zaś eseje i szkice poświęcone twórczości dla dzieci w zbiorze W widnokręgu Odmieńca (2008). Obie publikacje były wymieniane wśród wydarzeń roku.
Krytycy zgodnie przyznają Miłobędzkiej laur za podejście do materii języka, jego ograniczeń oraz możliwości. Poetka nie podąża za modnymi tematami i nie stowarzysza się w pisarskich grupach. Pilnie za to artykułuje osobny i silny głos swojej poezji, ewoluujący z czasem w coraz bardziej zaskakujące i frapujące swych czytelników formy.
Niewielu jest dziś twórców zdolnych do takiej konsekwencji. Wraz z upływem lat Miłobędzka przez kolejne książki wzbogaca na nowo obraz polskiej literatury, zyskując przy tym coraz liczniejsze nagrody i wyróżnienia, jak też popularność wśród czytelników. Widać to najlepiej po tłumach słuchaczy na jej wieczorach autorskich.
Nie inaczej będzie zapewne podczas tegorocznego Portu Literackiego, który zainaugurowany zostanie 20 kwietnia o 18:00 wieczorem Krystyny Miłobędzkiej,w którym obok autorki pojawią się specjalni goście i zaprezentowane zostaną nowe książki, w tym wydany w tych dniach zbiór dramatów Gdzie baba siała mak oraz premierowe dwanaście wierszy w kolorze.
O 22:30 poznamy laureatów filmowego konkursu „Nakręć wiersz”, w którym mierzono się z przekładem wierszy poetki na język filmu. Zanim to nastąpi, dziesięć najlepszych filmów oglądać można na stronie nakrecwiersz.pl. Tutaj też można oddać swój głos na najciekawszą etiudę.
W taki oto sposób zostaną uhonorowane 80. urodziny i ponad 50 lat osobistego, wyjątkowego wkładu Krystyny Miłobędzkiej w rozwój polskiej poezji i teatru. Nikogo z miłośników dobrej literatury nie może podczas pierwszego dnia Portu przy „Królowej Krystynie” zabraknąć.