Trwa ładowanie...
wiesław
23 kwietnia 2010, 13:38

Wiesław Myśliwski doktorem honorowym Akademii Świętokrzyskiej

Wiesław Myśliwski doktorem honorowym Akademii ŚwiętokrzyskiejŹródło: Inne
d2bl827
d2bl827

* Wiesław Myśliwski - jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich - otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, nadany uchwałą senatu uczelni w uznaniu wielkości dorobku o uniwersalnym i humanistycznym przesłaniu. *

W opinii prof. Reginy Renz, Wiesław Myśliwski to obecnie jeden z największych - po Witoldzie Gombrowiczu - polskich prozaików. Jest autorem powieści: Nagi sad , Pałac , Kamień na kamieniu , Widnokrąg , Traktat o łuskaniu fasoli . W literackim dorobku pisarza ważne są także dramaty - Złodziej, Klucznik, Drzewo i Requiem dla gospodyni - przypomniała rektor Akademii Świętokrzyskiej.

d2bl827

Wiesław Myśliwski we wszystkich swoich utworach opowiada o życiu mieszkańców XX-wiecznej polskiej wsi, podlegających procesowi rozległych i gwałtownych przemian gospodarczych, społecznych i cywilizacyjnych.
– Ten potężny proces historyczny, który ogarnął miliony Polaków i odmienił życie polskiej wsi, nie ma drugiego, tak wrażliwego świadka i kronikarza – podkreślił w laudacji prof. Stanisław Żak.

Kielecki polonista zaznaczył, że * Myśliwski nie należy do żadnej z grup i koterii literackich*, jego nazwisko nie pojawia się na co dzień w wysokonakładowych dziennikach, kolorowych pismach czy programach telewizyjnych - to znaczy tam gdzie kształtuje się gusta, tworzy literackie mody oraz feruje wielkości - i mimo to, w czasach tak potężnej władzy mediów, jego książki nie dają się zepchnąć w cień.

* Wiesław Myśliwski urodził się w 1932 r. w Dwikozach k. Sandomierza w Świętokrzyskiem.* Po ukończeniu studiów polonistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. W latach 1975-1990 kierował redakcją kwartalnika „Regiony”, redagował także dwutygodnik „Sycyna”. Od ponad 40 lat jest obecny w literaturze; każda jego nowa książka staje się wydarzeniem literackim i kulturalnym.

Wiesław Myśliwski powiedział po odebraniu honorowego dyplomu, że kluczem, którym jako autor otworzył swój własny świat była renesansowa tradycja literatury polskiej, związana z wolnym państwem, duchem, językiem i narodem.
– Chłop, we wszystkim niewolny, w jednym był wolny - w języku. Chłopska mowa żywa okazała się być rzeczywistością, w której najpełniej objawił się cały system wartości chłopskiej kultury i cała skala czysto ludzkiego doświadczenia – podkreślił pisarz.

W 2002 r. Wiesław Myśliwski został uhonorowany w Kielcach symboliczną statuetką Duma regionu, którą wojewoda świętokrzyski Włodzimierz Wójcik przyznawał w latach 2001-2005 osobom, których dorobek - jak uzasadniał - ma wartość uniwersalną, a korzenie regionalne.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj