Trwa ładowanie...

Wiesław Myśliwski doktorem h.c. Uniwersytetu Opolskiego

Wiesław Myśliwski doktorem h.c. Uniwersytetu OpolskiegoŹródło: Inne
d5fcixn
d5fcixn

Pisarz Wiesław Myśliwski i historyk prof. Henryk Samsonowicz otrzymali we wtorek doktoraty honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. W 15-letniej historii opolskiej uczelni wyróżnienia te otrzymali m.in. Jan Paweł II , Stanisław Lem i Zbigniew Religa.

Myśliwski to pisarz i autor scenariuszy filmowych, jest pierwszym laureatem nagrody literackiej Nike, którą otrzymał w 1997 roku za powieść Widnokrąg . Druga Nike przypadła mu w 2007 za Traktat o łuskaniu fasoli . W laudacji prof. Elżbieta Dąbrowska podkreśliła, że jego twórczość to pismo najwyższej próby i nieogarniona przestrzeń twórczej myśli.
- Te wybitne wartości sztuki literackiej, piękny język pisarza i głęboki humanizm stanowiły znakomitą rekomendacją do nadania Wiesławowi Myśliwskiemu godności doktora honorowego UO - powiedziała Dąbrowska.

Sam uhonorowany dziękując za obdarzenie go wyróżnieniem żartobliwie wyraził wątpliwość, czy uniwersytecki tytuł powinno się przyznawać pisarzom.
- Literatura bowiem w moim przekonaniu - a mogę to potwierdzić własnym doświadczeniem - rodzi się nie z wiedzy, a z niewiedzy - zauważył Myśliwski .

d5fcixn

Drugi z honorowych doktorów to prof. Henryk Samsonowicz - historyk, autor prawie 800 prac naukowych, b. rektor Uniwersytetu Warszawskiego i minister edukacji narodowej w pierwszym po przemianach 1989 roku rządzie III RP. Jest doktorem h.c. uniwersytetów w Toruniu, Lublinie i Wrocławiu. Honorowy tytuł przyznał mu także Duquesne University w Pittsburghu oraz Akademia Pedagogiczna w Krakowie i Akademia Świętokrzyska w Kielcach.

Wygłaszając laudację prof. Stanisław Nicieja podkreślił, że społeczność uniwersytecka jest wdzięczna Samsonowiczowi za twórczość naukową, działalność społeczną i emanujący z niej humanizm i patriotyzm.
- Przyznając najwyższe uniwersyteckie wyróżnienie (...) dajemy wyraz temu, że takie wartości cenimy sobie najbardziej, że są dla nas wzorem i pragniemy je propagować oraz zwracać na nie uwagę - mówił Nicieja.

Myśliwski i Samsonowicz to - w 15-letniej historii nadawania honorowych tytułów przez opolski uniwersytet - doktoraty numer 30 i 31. Wśród wcześniej uhonorowanych są m.in. papież Jan Paweł II , ordynariusz opolski abp Alfons Nossol, Władysław Bartoszewski , Jan Miodek , Wojciech Kilar, Stanisław Lem , Ryszard Kaczorowski, Zbigniew Religa i Kazimierz Kutz.

d5fcixn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5fcixn