Trwa ładowanie...
kraków
23 kwietnia 2010, 13:38

Wielokulturowy Festiwal Galicja coraz bliżej - znamy program

Wielokulturowy Festiwal Galicja coraz bliżej - znamy programŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Gotowy jest już program 5. edycji Wielokulturowego Festiwalu Galicja, który w tym roku będzie trwał przez miesiąc. Rozpocznie się 8 czerwca w Teatrze Opery i Baletu we Lwowie, a zakończy koncertem plenerowym 6 lipca na staromiejskim Rynku w Przemyślu.

Festiwal zainauguruje koncert pt. „Przeboje Jana Kiepury”, w którym, w lwowskim teatrze wystąpią artyści z Polski i Ukrainy. Koncertowi towarzyszyć będzie otwarcie w tym gmachu wystawy poświęconej Wojciechowi Bogusławskiemu.

Wydarzeniem tegorocznego festiwalu ma być „Wieczór Wiedeński”. Na dziedzińcu renesansowego zamku w Krasiczynie k. Przemyśla wystąpią międzynarodowi wykonawcy, którym towarzyszyć będzie orkiestra i balet. Szczegóły są jeszcze dopracowywane.

Ponadto organizator imprezy - warszawska Fundacja Dziedzictwo - przewidział w programie wiele spektakli teatralnych, przeglądów filmowych, wystaw malarskich i fotograficznych, prezentacji rękodzieła artystycznego oraz koncertów muzyki popularnej i klasycznej. Pokłosiem festiwalu będzie rocznik „Galicyjskie Spotkania”, wydany wspólnie z Polską Akademią Nauk.

d29coz4

Na zakończenie mocnym akordem zabrzmi koncert galowy na przemyskim Rynku, z udziałem znanych wykonawców z kilku krajów. Tam też przewidziano Międzynarodowy Kiermasz Galicyjski.

W 5. edycji festiwalu weźmie w sumie udział kilkuset artystów z Polski, Austrii, Ukrainy, Izraela, Słowacji, Czech, Węgier i Rumunii. Wystąpią też przedstawiciele mniejszości narodowych: Łemkowie, Karaimi, Huculi i Romowie.

Imprezy odbywać się będą w kilku miejscowościach na Podkarpaciu, m. in. w Przemyślu, Krasiczynie, Baranowie Sandomierskim i Leżajsku, a ponadto w Krakowie i Lwowie.

Jednym z głównych celów tej imprezy - wyrosłej z tęsknoty do przeszłości i ludzi, którzy w dawnej Galicji tworzyli kulturę dnia codziennego i do narodów zamieszkujących kiedyś te ziemie -jest inspiracja i kształtowanie zainteresowania kulturą mniejszości narodowych. Organizatorzy chcą dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców, by poprzez kulturę kształtować tolerancję w stosunkach międzyludzkich.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj