Trwa ładowanie...
wielki
23-04-2010 13:20

Wielki Tydzień w literaturze

Wielki Tydzień w literaturzeŹródło: Inne
d46c3r1
d46c3r1

Od 8 kwietnia do 30 kwietnia w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie prezentowana jest Wystawa Wielki Tydzień. Ukazuje ona znaczenie i dzieje Wielkiego Tygodnia Męki i Zmartwychwstania Chrystusa w najznakomitszych dziełach polskiej literatury i sztuki, głównie malarstwa, od czasów średniowiecza po współczesność.

W polskiej literaturze nawiązania do tematyki pasyjnej są najwcześniejsze. W średniowieczu były to misteria, kazania pasyjne, pieśni maryjne, lamentacje. Od nich "zaczyna się" historia literatury w języku ojczystym.

Literackim motywem wystawy stały się fragmenty XIV-wiecznej poezji pasyjnej. W sztukach plastycznych przedstawienia związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa od najdawniejszych wieków były obecne w świątyniach, znalazły swoje miejsce w codzienności domowej wszystkich stanów i środowisk, weszły do kanonu tematów podejmowanych przez artystów.

Na wystawie prezentowane będą m.in. ZMARTWYCHWSTANIE Jacka Malczewskiego, UKRZYŻOWANIE Antoniego Michalaka, ECCE HOMO św. Brata Alberta Chmielowskiego, GOLGOTA Jana Styki, ZMARTWYCHWSTANIE Adama Bunscha, ZDJĘCIE Z KRZYŻA i ECCE HOMO Wojciecha Weissa, JUDASZ Edwarda Okunia, CHRYSTUS Leona Wyczółkowskiego, UKRZYŻOWANIE Stanisława Rodzińskiego, ZDJĘCIE Z KRZYŻA Kiejstuta Bereźnickiego, a także prace Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego, rzeźby Gustawa Zemły.

Ekspozycja podzielona została na następujące części:

  • "Emaus"
  • "Jeruzalem"
  • "Betania"
  • "Ostatnia Wieczerza"
  • "Litostrotos"
  • "Getsemani"
  • "Via Dolorosa"
  • "Ukrzyżowanie"
  • "Kenoza - złożenie w grobie"
  • "Zmartywchwstanie" Zasadniczy tok narracji oparty został o zaczerpnięte z Ewangelii, ulokowane w realnym czasie, wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Symboliczny czas trwania opowieści to osiem dni - od Niedzieli Palmowej po Niedzielę Zmartwychwstania.
d46c3r1

Autorami wykorzystanych cytatów są m.in. Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, Zygmunt Krasiński, Leopold Staff, Jerzy Liebert, Krzysztof Kamil Baczyński, Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński, Roman Brandstaetter, Tadeusz Miciński, Bolesław Leśmian, ks. Jan Twardowski.

Ekspozycję można będzie oglądać w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (Rynek Starego Miasta 20, tel. (+48 22) 831 40 61, 831 76 92).

Muzeum jest czynne:
poniedziałki, wtorki, piątki 10.00 - 15.00
środy, czwartki 11.00 - 18.00
niedziele 11.00 - 17.00

d46c3r1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46c3r1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj