Trwa ładowanie...

Wiceminister kultury: Ossolineum nie jest zagrożone upadłością

Wydawnictwo Ossolineum ma kłopoty, ale nie jest zagrożone upadłością, trwa jego restrukturyzacja - poinformował wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Wiceminister kultury: Ossolineum nie jest zagrożone upadłościąŹródło: Inne
d1gosve
d1gosve

Posłowie przyjęli informację Ministerstwa dotyczącą finansowych problemów Wydawnictwa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, którego zadłużenie - jak poinformowała prezes Dobrosława Platt - wynosi ponad 4 mln zł.

- Wydawnictwo Ossolineum nie jest zagrożone upadłością. Trwa jednak jego restrukturyzacja, która rozpoczęła się w lipcu 2008 r. W tym roku za pośrednictwem Fundacji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dotychczasowa suma pomocy ze strony ministerstwa kultury wynosi milion złotych - powiedział Merta.

W lipcu 2007 r. Wydawnictwo Ossolineum, które od 1953 r. należało do Polskiej Akademii Nauk, zostało skomercjalizowane i przekazane Fundacji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Jak tłumaczył Merta, źródłem obecnych trudności finansowych wydawnictwa jest odziedziczenie przez nie długów po poprzednim państwowym właścicielu.

- W ubiegłym roku, w okresie przekształcania wydawnictwa, przynosiło ono poważne straty, których głównym źródłem była m.in. drukarnia i sieć księgarń. W wyniku podjętych działań naprawczych udało się sprzedać drukarnię, a także korzystnie zmienić relację między wydawnictwem a księgarniami w ten sposób, że przeszły one na własny rozrachunek - tłumaczył Merta.

d1gosve

W jego ocenie, istnieje duża szansa, że w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat, m.in. dzięki dalszej pomocy Ministerstwa, a także poprzez włączenie się w proces restrukturyzacji innych wydawnictw, Ossolineum uda się wyprowadzić na spokojne wody.
- Mamy nadzieję, że poza programem naprawczym uda się także sfinalizować rozmowy toczone przez fundację z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi, które doprowadziłyby nie do przejęcia wydawnictwa Ossolineum, ale do takiej formy współpracy, która poprawiłaby jego kondycję finansową - mówił Merta.

Jednocześnie podkreślił, że pomoc ze strony państwa dla wydawnictwa Ossolineum musi być ograniczona prawnie, ponieważ wydawnictwo jest podmiotem komercyjnym, któremu z budżetu państwa nie można udzielać bezpośredniego wsparcia finansowego. Pieniądze na działalność wydawnictwa mogą pochodzić jedynie ze środków wypracowanych przez Fundację.

- W ten sposób został przekazany milion złotych. To oczywiście jest mało w stosunku do tego zadłużenia, które ciąży na wydawnictwie, niemniej jednak tworzy przestrzeń manewru – można negocjować z dłużnikami czy spłacić te najbardziej bolesne zadłużenia - dodał.

Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Adolf Juzwenko powiedział, że sytuację finansową Ossolineum uzdrowiłaby suma 3 mln zł.
- W pewnym stopniu oczekujemy publicznej pomocy finansowej, ponieważ w 2007 roku skarb państwa przekazał nam tę spółkę w fatalnej sytuacji finansowej - zaznaczył Juzwenko.

d1gosve

Zakład Narodowy im. Ossolińskich powstał w 1817 r. i jest jedną z najstarszych i największych bibliotek w Polsce. Jest m.in. właścicielem najstarszej polskiej serii wydawniczej Biblioteka Narodowa, w której wychodzą klasyki literatury polskiej i światowej.

W zbiorach Zakładu znajduje się ok. dwóch milionów m.in. książek, publikacji naukowych, czasopism, a także rękopisów m.in. Pan Tadeusz Adama Mickiewicza , utwory Juliusza Słowackiego , Cypriana Kamila Norwida , Zemsta Aleksandra Fredry , Trylogia i Quo vadis Henryka Sienkiewicza , a także dzieła Stefana Żeromskiego , Marii Konopnickiej i Władysława Reymonta .

d1gosve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gosve