Węgierski reżyser Geza Bodolay zrealizował „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w krakowskim Teatrze J. Słowackiego, w którym w 1901 r. jeszcze za życia autora odbyła się premiera tego dramatu.
Jak rozumie „Wesele” obcokrajowiec będzie się można przekonać w najbliższą sobotę.
– W teatrze interesuje mnie rewolucja i miłość, a sztuka Wyspiańskiego zawsze była dla mnie jednym z najważniejszych utworów – mówił Bodolay podczas wtorkowej konferencji prasowej. Jak podkreślił, bardzo cieszy się, że może realizować spektakl na scenie, na której odbyła się premiera „Wesela”.
Reżyser przeniósł akcję „Wesela” we współczesność, choć nie został określony konkretny przedział czasowy ani miejsce. Aktorzy grają we współczesnych strojach. Jak mówił Bodolay, oryginalny tekst został skrócony o niektóre fragmenty, nie ma wszystkich postaci, ale kolejność scen została utrzymana.
– Z jednej strony Bodolay stara się być bardzo wierny Wyspiańskiemu , a z drugiej strony spojrzeć na nasze sprawy, mity, widma, które obrosły legendą, z zewnątrz – mówił dyrektor Teatru J. Słowackiego Krzysztof Orzechowski.
– Jeśli myślicie, że zobaczycie „Wesele” absolutnie odbiegające od pierwowzoru, to tak nie będzie. To w moim głębokim przekonaniu jest „Wesele” Wyspiańskiego . Jest niewątpliwie ostrzejsze, być może bardziej ironiczne – dodał.
Dyrektor podkreślił, że chodziło właśnie o to, aby spróbować spojrzeć na Wyspiańskiego z dystansudo naszych narodowych spraw.
Zdaniem Bodolaya, Wesele Wyspiańskiego jest zrozumiałe we wszystkich krajach, które kiedykolwiek utraciły niepodległość i musiały o nią walczyć.
– Myślę, że „Wesele” mówi o wiele więcej niż tylko o sytuacji w Krakowie. To jest naprawdę dramat, który gdyby nie był zamknięty w język polski, mógłby być jednym z najważniejszych dramatów początku XX stulecia – powiedział Bodolay.
Dla Gezy Bodolaya nie jest to pierwsze spotkanie z dziełem Wyspiańskiego . Wcześniej realizował „Wesele” na Węgrzech.
Dyrektor Orzechowski mówił, że "Wesele" w reż. Bodolaya to niejako "suplement" do trwającego w 2007 r. w Polsce Roku Wyspiańskiego . W związku z tym spektaklem pod patronatem marszałka województwa ogłoszony zostanie konkurs dla młodzieży szkolnej na recenzję. Geza Bodolay jest jednym z najbardziej cenionych węgierskich twórców teatralnych. Wyreżyserował ponad 50 sztuk teatralnych na Węgrzech, w Niemczech, Polsce i na Słowacji, m.in. „Mizantropa” i „Don Juana” Moliera ; „Hamleta”, „Romea i Julię”, „Jak wam się podoba” Szekspira ; „Ożenek” Gogola ; „Ubu króla” Alfreda Jarry'ego ; „Nosorożca” Ionesco , czy - prezentowany na festiwalu Kontakt w Toruniu - spektakl „Śmierć Dantona” Georga Büchnera.