Trwa ładowanie...

Werner Herzog: miałem realizować film z Kapuścińskim

Werner Herzog: miałem realizować film z Kapuścińskim

Werner Herzog: miałem realizować film z KapuścińskimŹródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d3zsfs8
d3zsfs8

O filmie science-fiction, który zamierzał zrealizować razem z Ryszardem Kapuścińskim , i zadaniu stojącym przed twórcami filmów dokumentalnych: redefiniowaniu granicy między rzeczywistością a fikcją - mówił w piątek w Warszawie wybitny niemiecki reżyser Werner Herzog.

Twórca filmów „Nosferatu wampir” i „Zagadka Kaspara Hausera” przyjechał do stolicy na festiwal filmowy Planete Doc Review, którego 7. edycja rozpoczęła się w piątek.

Na konferencji w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej 67-letni Herzog wspominał m.in. swoje relacje z Ryszardem Kapuścińskim . Nazwał autora Hebanu jednym z najwybitniejszych pisarzy, jakich Polska miała w ciągu ostatnich kilku dekad.

- To nie jest moja pierwsza wizyta w Warszawie. Byłem tu już, by spotkać się z Ryszardem Kapuścińskim . Planowaliśmy wspólną pracę nad filmem, produkcją science-fiction kręconą w Afryce. Niestety, szybko okazało się, że realizacja takiego projektu, w Afryce byłaby zbyt niebezpieczna - opowiadał niemiecki artysta.

d3zsfs8

Werner Herzog nazwał siebie poetą kina, który wielką wagę przywiązuje do roli wyobraźni. Pytany, ile z niego samego, jako autora filmów, jest w tych filmach obecne, odparł: „Nie robię filmów o sobie samym”.
- Oczywiście, jest echo mojej osobowości w filmach, które realizuję. Jednak unikam autorefleksji w filmie - zaznaczył.

W życiu, jak powiedział, unika nawet spojrzeń w lustro.
- Nie lubię tego. Jak kot. Gdy kota postawi się przed lustrem, on natychmiast odwróci głowę i odejdzie. Kot nie lubi zaglądać w swoje własne oczy - mówił Herzog na konferencji prasowej.

Dodał, że nie jest zwolennikiem twórczości reżyserów, którzy w swych filmach krążą wciąż w zasadzie wokół własnej osoby, czy też malarzy, którzy przez całe życie tworzą autoportrety.
- Ja nie badam poprzez filmy siebie samego. Nie sprawdzam, w którym miejscu znajdują się moje limity, ograniczenia - powiedział.

Urodzony w Monachium Herzog (prawdziwe nazwisko: Werner H. Stipetic) - reżyser, scenarzysta, producent filmowy i aktor - zrealizował m.in. głośne filmy: „Znaki życia” (1968), „Aguirre, gniew boży” (1972), „Zagadka Kaspara Hausera” (1974), „Stroszek” (1977), „Woyzeck” (1979), „Nosferatu wampir” (1979), „Fitzcarraldo” (1982), „Tam, gdzie śnią zielone mrówki” (1984), „Krzyk kamienia” (1991).

Bardzo wysoko oceniane są także filmy dokumentalne Herzoga. Dokument „Mały Dieter chciałby latać” (1997) zdobył Specjalną Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Za „Człowieka-niedźwiedzia” (2005) nagrodę przyznała Amerykańska Gildia Reżyserów Filmowych. „Spotkania na krańcach świata” (2007) były z kolei nominowane do Oscara.

d3zsfs8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zsfs8