Trwa ładowanie...

Węgrzy najlepsi z folkloru

Węgrzy najlepsi z folkloruŹródło: Inne
d17vgqo
d17vgqo

Zespół Muzsla z miejscowości Pásztó we wschodnich Węgrzech otrzymał Grand Prix 17. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, które odbywały się w Wiśle w Beskidzie Śląskim pod auspicjami 43. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

W niedzielę odbyły się ostatnie koncerty na wszystkich scenach Tygodnia: oprócz Wisły, w Żywcu, Makowie Podhalańskim, Szczyrku i Oświęcimiu, a także w Jabłonkowie na Zaolziu i Ujsołach.

Węgierski zespół powstał w 1983 roku. Jest jednym z najbardziej znanych grup w regionie. W skład grupy wchodzą uczniowie szkół średnich oraz studenci. Repertuar obejmuje autentyczne choreografie bazujące na bogactwie tańców węgierskich.

Spotkania, w których wzięło udział blisko 20 zespołów, w tym dwa polskie, zakończył w sobotę późnym wieczorem koncert finałowy w żywieckim amfiteatrze.

Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpoczął się w minioną sobotę. Pod jego auspicjami odbyły się m.in. 37. Festiwal Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Imprezami towarzyszącymi był Festyn Istebniański w Istebnej, Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu w Republice Czeskiej oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Ogółem w festiwalu uczestniczy ponad sto zespołów z Polski i zagranicy, ok. 4 tys. wykonawców.

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest jedną z najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce i Europie. Festiwal nawiązuje do przedwojennego Święta Gór.Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1964 roku i stanowiła przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o prezentację grup z Podhala i Zaolzia. W kolejnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj