Pogrzeb Stanisława Lema odbędzie się we wtorek o godz. 12.00 na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie - poinformował Wojciech Zemek, asystent pisarza.
Stanisław Lem zmarł w poniedziałek w Krakowie w wieku 85 lat.
Stanisław Lem urodził się w 1921 r. we Lwowie. Jego ojciec był lekarzem laryngologiem. Choć Stanisław Lem zdał egzaminy na Politechnikę Lwowską, ze względu na niedobre pochodzenie nie został przyjęty na uczelnię, a ojciec korzystając ze swoich znajomości umieścił go na medycynie.
Podczas okupacji niemieckiej Stanisław Lem pracował jako mechanik i spawacz. W 1946 r. w ramach akcji repatriacyjnej przeniósł się z rodzicami do Krakowa, gdzie kontynuował studia medyczne. Jak sam przyznał przełomem w jego życiu było spotkanie doktora Mieczysława Choynowskiego i posada asystenta w założonym przez niego Konserwatorium Naukoznawczym. Lektura dzieł z logiki, metodologii nauk, psychologii, historii nauk przyrodniczych oraz wielu innych dziedzin okazała się niezwykle przydatna dla pisarza science-fiction.
Debiutował w 1946 r. nowelą Człowiek z Marsa. Pięć lat później ukazała się jego pierwsza powieść fantastyczno-naukowa Astronauci . Kolejne dzieła Lema: Powrót z gwiazd, Solaris , Opowieści o pilocie Pirxie, Dzienniki Gwiazdowe , Cyberiada , weszły do kanonu najsłynniejszych dzieł science-fiction XX wieku.
Łączny nakład jego książek, tłumaczonych na 41 języków, przekroczył 27 mln egz.
W 1973 r. Stanisław Lem został honorowym członkiem Science Fiction Writers of America (Stowarzyszenia Pisarzy Science Fiction w Ameryce)
. Tytuł ten odebrano mu za krytyczne wypowiedzi o amerykańskiej literaturze science-fiction.
Pół roku po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego pisarz wyjechał do Niemiec, a później do Austrii. Do kraju wrócił w 1988 r.
* Lem jest kawalerem Orderu Orła Białego, honorowym obywatelem Krakowa, doktorem honoris causa Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Opolskiego, Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.*