Trwa ładowanie...

Wciąż nieznane są losy stu „zaginionych” poetów i pisarzy

Wciąż nieznane są losy stu „zaginionych” poetów i pisarzyŹródło: AFP
diln3fa
diln3fa

Argentyński pisarz, laureat Nagrody Cervantesa za rok 2007 Juan Gelman oświadczył w Meksyku, że nadal nie są znane losy ponad stu poetów i pisarzy, którzy „zaginęli” w latach rządów argentyńskich junt wojskowych (1976 1983).

JUAN GELMAN W MEKSYKU

- Wojskowi - zamordowali wielu wybitnych twórców, jak poeci Miguel Angel Bustos i Francisco Udon oraz innych, którzy dopiero się wybijali i których poglądy wydały się rządzącym generałom podejrzane - powiedział Gelman na piątkowej konferencji prasowej w meksykańskim mieście Monterrey.

Juan Gelman przebywał w Monterrey z okazji prezentacji jego nowej książki Ci inni, zawierającej utwory napisane pod pseudonimami w okresie prześladowań intelektualistów w latach rządów junt wojskowych.

Syn i synowa pisarza zostali zamordowani w okresie dyktatury, a swą wnuczkę, oddaną w adopcję przez władze wojskowe, Gelman odnalazł dopiero po wielu latach. Sam pisarz nie angażuje się politycznie i, jak podkreślił na konferencji prasowej, nie jest zwolennikiem tzw. poezji zaangażowanej, choć jej nie krytykuje.

diln3fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diln3fa