Trwa ładowanie...

Watykan pyta

Watykan pytaŹródło: Inne
db8b8kl
db8b8kl

Ksiądz Georges Marovitch z nuncjatury watykańskiej w Stambule zwrócił się do autora kryminału zatytułowanego _Zamach na papieża. Kto zabije Benedykta XVI w Stambule?_ z prośbą, aby wyjaśnił niewielkiej wspólnocie katolickiej w Turcji motywy jej napisania.

W dniach 28 listopada-1 grudnia papież będzie przebywał z wizytą w Turcji.

Turecki powieściopisarz Yucel Kaya opisuje w swej powieści zamach na Benedykta XVI , do którego dochodzi właśnie podczas wizyty. Pozornie zabójcami są tureccy islamiści, ale de facto za zamachem kryją się konserwatywna organizacja katolicka Opus Dei, włoska loża masońska P 2 i amerykańskie służby specjalne.

Okładka kryminału przedstawia brodatego zamachowca, który mierzy do papieża na tle płonącego krzyża.

db8b8kl

Ks. Marovitch, który odwiedził pisarza, powiedział dziennikarzowi AFP: „Nie mamy obaw co do bezpieczeństwa papieża”. Dodał, że przedstawiciele Watykanu i Ankary dwukrotnie już spotykali się w tej sprawie i uzgodnili wszystkie plany dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa Ojca Świętego.

Reprezentant nuncjatury podkreślił, że hipotezy zawarte w książce Kayi nie maja nic wspólnego z rzeczywistością, podobnie jak Kod Leonarda Da Vinci , międzynarodowy bestseller amerykańskiego pisarza Dana Browna .

Yucel Kaya, pytany przez AFP, bronił realizmu swego scenariusza.
– Zebrałem wszelkie materiały. Poskładałem wszystkie części układanki i doszedłem do wniosku, że istnieją wszelkie warunki do takiej próby zamachu – twierdzi autor, dodając, że motywacją do napisania powieści była dla niego chęć ostrzeżenia władz tureckich przed niebezpieczeństwem zamachu na papieża.

W wywiadzie opublikowanym trzy tygodnie temu przez włoski dziennik „IL Giornale”, autor kryminału powiedział: „Fikcja literacka to jedno, a działania w prawdziwym życiu to drugie. Człowiek nie może decydować, że kogoś zabije po przeczytaniu książki”.

db8b8kl

W rozmowie z AFP Yucel Kaya powiedział, że jeśli papież zostanie tu zabity, będzie to dla Turcji tragedia.

AFP przypomina na marginesie sprawy kryminału, który rozszedł się w Turcji w nakładzie 10.000 egzemplarzy, protesty, jakie w świecie islamskim wywołały karykatury Mahometa zamieszczane w europejskich gazetach, bardzo negatywne reakcje islamskie na wykład papieża w Ratyzbonie i ataki na księży katolickich w Turcji.

W lutym tego roku w Trabzonie, w północno-wschodniej Turcji ofiarą tych nastrojów padł zamordowany tam przez niepełnoletniego Turka katolicki ksiądz.

Sam * Benedykt XVI zyskał w Turcji opinię antytureckiego papieża*, któremu wypomina się, że jeszcze jako kardynał wypowiadał się przeciwko przyjęciu Turcji do Unii Europejskiej.

db8b8kl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db8b8kl