Trwa ładowanie...
warszawa
30-09-2011 13:11

Warszawscy bibliofile działają już 90 lat

Wystawa i dwie sesje naukowe znalazły się w programie obchodów jubileuszu 90-lecia Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie. Spotkanie poświęcone tej rocznicy odbyło się w czwartek w warszawskiej Bibliotece Narodowej.

Warszawscy bibliofile działają już 90 latŹródło: Stock.xchng
d3x9hao
d3x9hao

Wystawa i dwie sesje naukowe znalazły się w programie obchodów jubileuszu 90-lecia Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie. Spotkanie poświęcone tej rocznicy odbyło się w czwartek w warszawskiej Bibliotece Narodowej. Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie zostało zarejestrowane 31 marca 1921 roku i było pierwszym na ziemiach polskich i pierwszym w historii Polski stowarzyszeniem, skupiającym osoby pragnące działać wspólnie dla dobra książki. Podczas okupacji bibliofile skupieni w TBP, mimo zakazu, nadal prowadzili działalność organizując dla wąskiego kręgu wtajemniczonych nie tylko prelekcje, odczyty, spotkania, lecz nawet zamknięte, potajemne aukcje książek.

Po wojnie członkowie towarzystwa kilkakrotnie próbowali zalegalizować swoją działalność, zarejestrować nowy statut, jednak nie uzyskali zgody władz, toteż w roku 1948 zarząd zdecydował o rozwiązaniu towarzystwa. Nowe starania podjęto w roku 1956, a dwa lata później towarzystwo wznowiło działalność, tym razem pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Książki. W latach 60. zaczęło się ono rozrastać o kolejne oddziały terenowe, których w pewnym okresie było nawet kilkanaście.

"W wieloletniej działalności towarzystwa były okresy lepsze i gorsze, lata tłuste i chude, jak zwykło się mawiać. Tak było przez długie lata, aż nastała nowa rzeczywistość, która wymogła również zmiany w świecie książki. Nastał rok 2002 i wtedy to na ogólnopolskim zjeździe delegatów wspólną decyzją rozwiązano Towarzystwo Przyjaciół Książki. W dziejach bibliofilstwa zaczął się nowy rozdział. Dotychczasowe oddziały terenowe albo przestały istnieć, albo też przeobraziły się w samodzielne stowarzyszenia, a więc postąpiły tak, jak stołeczni bibliofile, którzy pierwsi wyszli z dotychczasowych struktur, przemianowując swój Oddział Warszawski TPK na Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie - powróciliśmy do dawnej, historycznej nazwy" - wspominał na czwartkowym spotkaniu prezes warszawskiego Towarzystwa Bibliofilów Polskich prof. Edward Towpik.

"Jesteśmy i działamy. Wydajemy własne druki, organizujemy wystawy, wygłaszamy odczyty, gawędy, spotykamy się, także w gronie ogólnopolskim. Kontynuujemy tradycję poprzedników, przypominając zarówno ich samych, jak i ich dokonania. Jesteśmy razem - bibliofile, ekslibrisiści, graficy, a także bibliotekarze, antykwariusze, studenci i ludzie wielu różnych zawodów czy specjalności, czasem jakże odległych - mogło by się tak wydawać - od spraw książki" - zaznaczył Towpik.

d3x9hao

Z okazji jubileuszu Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie 1 października w Bibliotece Narodowej odbędzie się rocznicowa sesja, podczas której Janusz Tazbir wystąpi z odczytem "Książki dobre i złe". Druga sesja naukowa poświęcona bibliofilom odbędzie się 20 października w warszawskiej bibliotece na Koszykowej. Tam też zostanie otwarta wystawa "Rara et curiosa bibliofilów warszawskich", którą będzie można oglądać do końca października.

d3x9hao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x9hao

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj