Scenarzysta i dziennikarz Andrzej Gołda zwyciężył w konkursie na scenariusz filmu fabularnego o życiu Leopolda Tyrmanda , zorganizowanym m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie werdyktu jury konkursu zainaugurowało w czwartek II Festiwal Warszawski „Niewinni Czarodzieje. Tyrmand – Komeda – Polański”.
Konkurs został ogłoszony przez urząd m.st. Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Stefana Starzyńskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego 2 listopada 2006 roku, podczas inauguracji I edycji festiwalu „Niewinni Czarodzieje”.
Jak poinformowała, na konkurs, który potrwa do niedzieli, zgłoszono 13 scenariuszy.
– Bezapelacyjnie wygrał scenariusz pt. „Tyrmand 1954” autorstwa Andrzeja Gołdy. (...) Dla mnie ten scenariusz to propozycja filmu sensacyjnego, choć z elementami innych gatunków filmowych – oceniła Odorowicz.
Gołda w nagrodę otrzymał 20 tys zł. Opowiadając o swoim scenariuszu zwrócił uwagę, że jest to przede wszystkim propozycja filmu biograficznego i że inspiracją dla niego był m.in. film „Capote”, opowiadający o pisarzu Trumanie Capote i jego pracy nad książką Z zimną krwią .
– Mój scenariusz jest oparty na Dzienniku Tyrmanda , są też fragmenty Złego oraz Życia towarzyskiego i uczuciowego . Wykorzystałem również wspomnienia osób, które znały Tyrmanda – tłumaczył.
Omawiając program festiwalu „Niewinni Czarodzieje. Tyrmand - Komeda – Polański”, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaznaczył, że ma on przypominać atmosferę życia kulturalnego stolicy po Październiku 1956 roku. Atmosferę tego czasu oddał Andrzej Wajda w filmie „Niewinni czarodzieje” - stąd tytuł festiwalu.
W programie festiwalu znalazło się m.in. wmurowanie tablicy poświęconej Krzysztofowi Komedzie na fasadzie budynku, w którym mieszkał - w Warszawie przy Alei Wojska Polskiego.
Jak zapowiedział Ołdakowski, kulminacyjnym punktem festiwalu będzie spektakl „Co złego to my”, zaplanowany na sobotę. Dzień później odbędzie się jazzowy koncert „Jazzne że gramy” w Centrum Artystycznym przy ul. Konopnickiej.
W programie festiwalu znalazły się także: spotkanie z fotografem Chrisem Niedenthalem, koncert Marii Peszek, maraton filmów polskich z lat 50. i 60. oraz warsztaty jazzowe. Festiwal zakończy się 18 listopada.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronach urzędu m.st. Warszawy.