Trwa ładowanie...

Warszawa ma kulturalnego ambasadora

Warszawa ma kulturalnego ambasadoraŹródło: AFP/Joe Klamar
d3kohgf
d3kohgf

Musimy stworzyć warunki, żeby zagraniczni goście przyjeżdżali zapoznawać się z naszą kulturą - uważa Andrzej Seweryn, który właśnie został Honorowym Ambasadorem Warszawy aspirującej do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

- Nie zawsze kulturę można podawać na talerzu, nie zawsze można ją wozić. Dobrze jest smakować kulturę, uczestniczyć w niej. Dlatego ważne jest, żeby Europejczycy mogli do nas przyjeżdżać i żebyśmy stworzyli odpowiednie do tego warunki - powiedział Seweryn.

- Nie wystarczy napisać, że w jakimś mieście jest cudowny zabytek, albo że na północy Polski mieszka i pracuje genialny muzyk. To trzeba pokazać - podkreślił.

Jego zdaniem, polskie miasto, które ostatecznie zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2016 r., będzie podkreślało swoją indywidualność i polskość.
- Polskie miasto nie będzie udawać, że jest Paryżem czy Berlinem i będzie promować to, co polskie, i tak powinno być - ocenił Seweryn.

Przyznał, że jego obowiązki jako ambasadora nie są jeszcze zdefiniowane.
- Jutro odbędzie się prezentacja kandydatury Warszawy, wtedy też naradzimy się w sprawie mojej polityki zagranicznej - poinformował.

d3kohgf

Tytuł Honorowego Ambasadora Warszawy jako ESK 2016 proponowany jest twórcom cieszącym się wielkim autorytetem, których dokonania pełnią znaczącą rolę zarówno w kraju jak i za granicą. Na liście osób, które promują kandydaturę stolicy do tytułu ESK 2016, jest już ponad 40 nazwisk. Są wśród nich: Magdalena Abakanowicz, Łukasz Borowicz, Ewa Braun, Izabella Cywińska, Jan Englert, Maria Fołtyn, Janusz Głowacki , Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Grzegorz Jarzyna, Jan A.P. Kaczmarek, Paweł Mykietyn, Andrzej Pągowski, Krzysztof Penderecki, Mariusz Treliński, Krzysztof Warlikowski.

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 rywalizuje 11 polskich miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Toruń, Szczecin, Warszawa i Wrocław. W środę listę od 3 do 6 miast, które zostaną zakwalifikowane do II etapu konkursu, tzw. selekcji końcowej, ogłosi w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zwycięskie miasto wyłonione zostanie na przełomie czerwca i lipca 2011 r. Trzy miesiące później ma odbyć się wspólne ogłoszenie zwycięskich miast - polskiego i hiszpańskiego.

d3kohgf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kohgf