Trwa ładowanie...

Warlikowski podzielił Paryż

Warlikowski podzielił ParyżŹródło: Inne
d10435d
d10435d

Opera Ryszarda Wagnera „Parsifal” w inscenizacji polskiego reżysera Krzysztofa Warlikowskiego, który wprowadził do przedstawienia elementy obrazów filmowych, podzieliła na wtorkowej premierze publiczność paryskiej Opery-Bastille.

To już trzeci w ostatnich latach (po „Ifigenii w Taurydzie” Christopha Willibalda Glucka i „Sprawie Makropulos” Leosza Janaczka) spektakl na scenie Opery Paryskiej w reżyserii Warlikowskiego, którego Agencja France Presse nazywa nowatorską i wybijającą się postacią teatru europejskiego.

AFP zaznacza, że reżyser okazał się całkowicie wierny librettu kompozytora.

Na początku publiczność zgotowała owację odtwórcy partii Parsifala - brytyjskiemu tenorowi Christopherowi Ventrisowi - i śpiewającej partię Kundry - niemieckiej mezzosopranistce Waltraud Meier.

Atmosfera jednak zepsuła się, kiedy *przed wstępem do trzeciego aktu ze sceny przestała dobiegać muzyka, a pojawiły się kadry z filmu „Niemcy, rok zerowy” Roberto Rosselliniego. * Na sali rozległy się okrzyki: „Muzyki!”, „Wagnera!”, „Parsifala!”.

Reakcje dezaprobaty niektórych widzów zagłuszyły brawa innych.

d10435d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10435d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj