Trwa ładowanie...

Walka o targi książki w Warszawie: drugie starcie

Walka o targi książki w Warszawie: drugie starcieŹródło: Thinkstock
d17vgqo
d17vgqo

W maju w warszawskim PKiN, w odstępie tygodnia odbędą się dwie wielkie imprezy wydawnicze - II Warszawskie Targi Książki i 56. Międzynarodowe Targi Książki. Organizatorzy obu imprez walczą o wydawców, patronaty i miejsce na rynku.

W zeszłym roku odbył się pierwszy etap walki o majową imprezę wydawniczą w Warszawie. Bunt wydawców przeciwko Ars Polonie, firmie, która od ponad pół wieku organizuje Międzynarodowe Targi Książki (MTK), doprowadził do powstania nowej imprezy - Warszawskich Targów Książki (WTK). WTK powstały z inicjatywy wydawców, którzy od lat narzekali na wysokie ceny stoisk proponowane przez Ars Polonę. W marcu 2010 powołano spółkę Warszawskie Targi Książki, w której Murator ma 40 proc. udziałów, reszta należy do wydawców, co pozwoli im w przyszłości zachować kontrolę nad organizacją imprezy. Ceny stoisk w PKiN, które zaproponował Murator, były rok temu o ok. 20 proc. niższe niż analogiczne ceny proponowane przez Ars Polonę.

Zazwyczaj w majowych Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie uczestniczyło ok. 500 wydawców, a odwiedzało je co roku około 45 tys. zwiedzających. W zeszłym roku wydawcy, a także częściowo publiczność, podzielili się pomiędzy konkurujące imprezy - w obu wzięło udział po około 300 wydawców. Jeżeli chodzi o frekwencję zwiedzających to I Warszawskie Targi Książki odwiedziło 28 tys. gości, a 55 Międzynarodowe Targi Książki - 36, 5 tys. Obserwatorzy rynku uważają, że w Warszawie nie ma miejsca na dwie tak duże imprezy wydawnicze, zwłaszcza, jeżeli obie będą się odbywały w maju i w tym samym miejscu - Pałacu Kultury i Nauki.

W tym roku w dniach 12-15 maja odbędą się II Warszawskie Targi Książki, a tydzień później od 22-26 maja - 56 Międzynarodowe Targi Książki. Organizatorzy obu imprez deklarują, że mają podpisane umowy wynajmu z PKiN na trzy lata naprzód. Jednak w stosunku do zeszłego roku Warszawskie Targi Książki zwiększą swoją powierzchnię o ok. 30 proc. wynajmując także kuluary Sali Kongresowej, MTK natomiast pozostaną przy status quo z zeszłego roku, kiedy jednak zmniejszyły swoją powierzchnię o ok. 40 proc. w stosunku do poprzednich lat.

Międzynarodowe Targi Książki, które od lat odbywają się pod patronatem prezydenta RP, w tym roku też już otrzymały potwierdzenie patronatu Bronisława Komorowskiego nad imprezą. Jednak prezydentowa - Anna Komorowska - od tego roku patronuje nagrodzie na Najpiękniejszą Książkę Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, związaną z Warszawskimi Targami Książki.

Na udział w zeszłorocznych WTK zdecydowały się takie oficyny jak Wydawnictwa Szkolne PWN, Prószyński i S-ka, Bellona, Muza, Świat Książki, Rebis, Wydawnictwo Literackie, Zysk, Yale University Press, Oxford University Press, PIW. Obecnie za wcześnie jeszcze na porównywanie zgłoszeń wydawców do udziału w obu imprezach, ale wiadomo już, że do klientów WTK dołączą takie oficyny jak Czarne, WAB i Iskry, a także wydawnictwa dla dzieci jak Dwie Siostry, Muchomor, Bajka, Nasza Księgarnia. Atutem Międzynarodowych Targów Książki jest długoletnia współpraca z wydawnictwami zagranicznymi, Warszawskie Targi Książki robią jednak wszystko, żeby nadrobić ten brak.

d17vgqo

"W ostatnich dniach najważniejsza europejska impreza wydawnicza - targi książki we Frankfurcie - potwierdziły, że będą miały stoisko na Warszawskich Targach Książki. Traktujemy to jako nobilitację, symboliczne przyjęcie do grona liczących się europejskich imprez targowych. Rok temu przedstawiciele frankfurckich targów mieli swoje stoisko na Międzynarodowych Targach Książki, choć jako obserwatorzy obecni byli na obu imprezach. W tym roku zdecydowali się na stoisko u nas" - powiedział PAP Rafał Skąpski, przewodniczący rady nadzorczej spółki Warszawskie Targi Książki. Grzegorz Guzowski, szef Ars Polony, nie chciał we wtorek, w rozmowie z PAP zadeklarować, czy przedstawiciele Frankfurtu będą mieli w tym roku stoisko na jego imprezie.

Atutem Warszawskich Targów Książki może okazać się współpraca z władzami Warszawy. Zeszłoroczne wystąpienia promujące Warszawskie Targi Książki na targach książki w Moskwie i we Frankfurcie odbyły się pod patronatem prezydent Hanny Gronkiewicz-Walz. "Otrzymaliśmy także zapewnienie, że w budżecie Miasta Stołecznego Warszawy na 2011 rok znajdą się środki na organizację drugiego Warszawskiego Kiermaszu Książki i Prasy. Organizatorem wykonawczym ponownie będzie Murator EXPO i spółka Targi Książki. Tegoroczny, premierowy Warszawski Kiermasz na Mariensztacie został bardzo ciepło przyjęty i wysoko oceniony, zarówno przez odwiedzających, jak i wystawców" - powiedział PAP Rafał Skąpski.

Temperatura sporów o majową imprezę wydawniczą w Warszawie doprowadziła do tego, że organizatorzy Warszawskich Targów Ksiązki skierowali we wrześniu do sądu sprawę o naruszenie przez prezesa Ars Polony Grzegorza Guzowskiego dobrego imienia firmy Murator Expo. Strony czekają na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy. Z kolei Grzegorz Guzowski zapowiedział we wtorek, że skieruje do sądu sprawę przeciwko Muratorowi o nieuczciwą konkurencję, nie podał jednak żadnego konkretnego terminu.

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj