Trwa ładowanie...

Walka o misia

Walka o misiaŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

Amerykański sąd najwyższy odrzucił wniosek o wszczęcie postępowania sądowego w sprawie praw autorskich do Kubusia Puchatka.

Sprawa słynnego misia przewijała się przez sądy różnych instancji już od ponad dekady.

W 1930 roku brytyjski pisarz Alan Alexander Milne , twórca żółciutkiego ulubieńca dzieci na całym świecie, sprzedał prawa wydawnicze Stephenowi Slesingerowi. Wdowa po Slesingerze zgodziła się natomiast negocjować w sprawie praw z wytwórnią Walta Disneya.

d2ghv2b

Kubuś Puchatek i jego przyjaciele w naszej galerii
Wstępne porozumienie podpisano 1961 roku, a w 1983 je renegocjowano. Jednak kilka lat później rodzina Slesingera zaczęła się domagać od wytwórni dodatkowych honorariów autorskich.

W tym czasie Clare Milne, wnuczka autora Przygód Kubusia Puchatka , postanowiła podważyć umowę ze Slesingerem i odzyskać prawa do Puchatka. Odrzucając jej wniosek amerykański sąd najwyższy uznał ważność umowy Milne'a ze Slesingerem.

W październiku 1926 roku ukazała się powieść dla dzieci Kubuś Puchatek , a dwa lata później – Chatka Puchatka.

Alan Alexander Milne na pierwsze urodziny synka, Christophera Robina kupił w luksusowym sklepie Harrodsa pluszowego misia. Krzyś, jego miś oraz przyjaciele – zwierzaki oglądane wspólnie w londyńskim ogrodzie zoologicznym – stały się wkrótce literackimi postaciami.

Jeszcze za życia Milne'a , który zmarł 31 stycznia 1956 r., przygody małego misia i jego przyjaciół zostały przetłumaczone na 12 języków i sprzedane w 7 milionach egzemplarzy.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj